Gabriela Ardusătan, invitată în concertul de pricesne „Tradiții clujene, de Buna Vestire” - 9 minute în urmă
Liturghia Darurilor Înaintesfințite la Mănăstirea Chiuzbaia - 23 minute în urmă
Sprijin pentru elevii olimpici prin programul „Maramureșul susține excelența” - 26 minute în urmă
Iulia Aurelia Drăguș de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificare la etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice – Limba Latină - 31 minute în urmă
Unitatea de arși de la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș”Baia Mare, o speranță amânată - 38 minute în urmă
Dotări moderne pentru Ambulatoriul Spitalului Municipal Sighetu Marmației - 49 minute în urmă
18 martie1927 s-a născut Dumitru Pop, omul care a adunat sufletul satului maramureșean în cărți - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 18 martie 2026 - 3 ore în urmă
Colectare de deșeuri textile în Baia Mare - 13 ore în urmă
Academia de Șah Maramureș, rezultate frumoase la competițile șahiste desfășurate în weekend - 15 ore în urmă
Violență în familie: A crescut numărul scandalurilor în Maramureș! Cele mai multe, la orașe. Numărul ordinelor de protecție, în creștere
Violența în familie a crescut, amenințător, pe fondul pandemiei de COVID-19. Conform informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Maramureș, s-au emis mai multe ordine de protecție provizorii în ultimul an.
Din analiza datelor statistice, se constată că, la nivelul județului, au fost sesizate în anul 2020, peste 900 de fapte penale în domeniul violenţei domestice. Este vorba în principal de loviri și alte violențe – 60% din sesizări, abandon de familie – 20% sesizări și amenințări – 7% din cazuri.
Din punct de vedere al locului comiterii, cele mai multe fapte au fost comise la domiciliul subiecţilor (71% dintre fapte), numărul celor comise în spaţiul public (27,6%) fiind în scădere. „În perioada de referinţă au fost emise de către polițiști 236 de ordine de protecţie provizorii (+31), din care 136 în mediul urban și 100 în mediul rural, 87% dintre acestea fiind confirmate de procurori și 50% fiind ulterior transformate de instanţele judecătoreşti în ordine de protecție”, au explicat reprezentanții IPJ Maramureș.
Referitor la nerespectarea ordinelor de protecţie, au fost sesizate 50 infracţiuni, din care 35 în mediul urban şi 15 în rural. Sub coordonarea Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în anul 2020 au fost derulate trei campanii de prevenire a violenței domestice. Vorbim aici de campania “E căminul nostru, nu un ring de box”, derulată în mass-media locală, fie că vorbim despre ziare online, print, radio sau TV, cu sprijinul celor mai mari centre comerciale din municipiul Baia Mare, conform bilanțului oficial.
C.Ț.













