Fanfara ,,Stibina” Tăuții-Măgherauș organizează cursuri gratuite pentru învățarea instrumentelor muzicale de suflat și percuție - 22 minute în urmă
La venerabila vârstă de 100 ani, poetul-țăran Ioan Dunca a fost distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” - 40 minute în urmă
Investiție de 3 milioane de euro pentru baza Salvamont de la Borșa - 56 minute în urmă
20 martie 1934, s-a născut scriitorul maramureșean Nistor Ioan Bud - 2 ore în urmă
Echinocțiul de primăvară, 20 martie 2026 - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 20 martie 2026 - 3 ore în urmă
S-a stabilit programul naționalei înaintea meciului de baraj de la Istanbul pentru CM 2026 - 13 ore în urmă
Proiect pentru copii: ,,Învățare pentru toți în județul Maramureș” - 14 ore în urmă
Lidia Buleandră a adus natura în pictură, la Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Maramației - 15 ore în urmă
Furnizarea apei potabile va fi întreruptă în comuna Fărcașa, localitatea Sârbi - 15 ore în urmă
„Lagărul” câinilor fără stăpân din Târgu Lăpuș: Amendă de 3.000 de lei aplicată de Biroul pentru Protecția Animalelor Maramureș
În urma unei sesizări primite din partea unei organizații nonguvernamentale, luni, 11 ianuarie, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș, împreună cu polițiști de la Poliția Orașului Târgu Lăpuș și reprezentanți ai Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, au descins la o locație din Târgu Lăpuș, unde existau informații că s-ar afla un adăpost improvizat și mai mulți câini sunt ținuți în captivitate în condiții improprii.
La fața locului, în patru cuști improvizate, au fost găsite 12 exemplare canine, care au fost ridicate și predate unui adăpost administrat de Primăria Municipiului Baia Mare, iar spațiul respectiv a fost dezafectat.
Din primele cercetări a reieșit că animalele nu aveau stăpân și au fost ridicate de pe raza orașului Târgu Lăpuș.
Pentru nerespectarea art. 5, alin. 1 din Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor, în cauză a fost aplicată o sancțiune contravențională, respectiv o amendă de 3.000 de lei.
Conform prevederilor legislative în vigoare, deținătorii de animale au obligația de a asigura acestora, în funcție de nevoile etologice, specie, rasă, sex, vârstă și categorie de producție, următoarele:
- un adăpost corespunzător;
- hrană și apă suficiente;
- posibilitatea de mișcare suficientă;
- îngrijire și atenție;
- asistență medicală.
Totodată, deținătorilor de animale le este interzis să aplice rele tratamente și cruzimi.
Citește și











