Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 2 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 3 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 3 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 4 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 4 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 13 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 15 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 19 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 19 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - în urmă
Doi tineri s-au ales cu dosare penale pentru infracțiuni rutiere; unul era beat, iar celălalt nu avea permis
Sâmbătă dimineața, înainte de ora 07.00, un tânăr în vârstă de 19 ani, din Bogdan Vodă, s-a autoaccidentat în timp ce conducea un autoturism dinspre Vadu Izei spre Sighetu Marmației.
Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că, după o curbă la dreapta deosebit de periculoasă, semnalizată cu indicator rutier, tânărul a pierdut controlul autoturismului, a părăsit partea carosabilă, prin partea stângă a direcției de mers, și s-a oprit într-un cap de pod.
Polițiștii Biroului Rutier Sighetu Marmației au intervenit la locul accidentului și l-au testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat. S-au prelevat două mostre biologice pentru stabilirea gradului de alcoolemie în sânge. Tânărul a suferit leziuni ușoare și nu a necesitat internarea dar s-a ales cu dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice.
Tot cu dosar penal pentru comiterea unei infracțiuni rutiere s-a ales și un alt tânăr, în vârstă de 18 ani, din Bârsău de Sus.
În seara de Crăciun, polițiștii Secției 3 Fărcașa au fost sesizați despre faptul că pe DJ 108A, la ieşirea din localitatea Gârdani, un autoturism a derapat și a rămas în șanțul de pe marginea drumului, iar conducătorul auto şi pasagerii acestui autoturism au plecat de la faţa locului.
În urma cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit că trei tineri din Bărsău de Sus au venit la colindat în Gârdani și, pe fondul vitezei și al lipsei de experiență în condus, tânărul de la volan a pierdut controlul direcției și a derapat în șanț. Tinerii nu au suferit vătămări corporale și au plecat imediat de la fața locului.
Verificările efectuate de polițiști au mai relevat și faptul că tânărul de la volan are 18 ani și nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.










