Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 27 minute în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 40 minute în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 52 minute în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 1 oră în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 1 oră în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 3 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 5 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 5 ore în urmă
27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței - 5 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XIX) - 5 ore în urmă
Monitorizare Sanitas: doar o treime dintre angajatori și-a făcut treaba legată de transferul contribuțiilor
Comitetul Sanitas Maramureș de monitorizare a transferului contribuțiilor de la angajator la angajat a trecut la treabă. După cea de-a treia întâlnire, reprezentanții acestuia au tras concluzia că o parte a angajatorilor din județ s-au achitat de această obligație. ”Conform datelor Inspectoratului Teritorial de Muncă Maramureș, până la 01.12 2017 au fost înregistrate aproximativ 150 de contracte de muncă, iar în ultima lună a anului, în jur de 140 de contracte și acte adiționale care au vizat transferul contribuțiilor. Deci, s-a văzut interes din partea angajatorilor” – a apreciat Mircea Ciocan, președinte Sanitas Maramureș. Totuși, în raport cu numărul agenților economici, ”doar o treime dintre aceștia și-au făcut treaba. Din păcate, printre cei care nu s-au conformat sunt și angajatori care au număr mare de salariați”.
Mircea Ciocan a mai menționat că, din ianuarie, angajații din sănătate vor beneficia de o creștere de salarii de doar 3 % și nu de 25%, cum s-a promis inițial, și că abia din martie 2018 se vor acorda salariile maxime din grilă.















