Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 38 minute în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 43 minute în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 1 oră în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 1 oră în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 2 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 3 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 3 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 4 ore în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 4 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 5 ore în urmă
Slujba Paraclisului Maicii Domnului la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare (GALERIE FOTO)
Luni, 3 august, cu începere de la ora 17:00, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Slujba Paraclisului Maicii Domnului la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare.
Potrivit arhid. Adrian Dobreanu, responsabil Comunicații Media-online, din soborul slujitor au făcut parte Arhim. Dr. Casian Filip, consilier social-filantropic și misionar și eclesiarhul Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Baia Mare, Pr. Florin Hoban, inspector școlar pentru disciplina Religie, Pr. Drd. Claudiu Ciascai și Pr. Florin Bălan, slujitori ai catedralei.
După Slujba Paraclisului, Preasfințitul Iustin a rostit un cuvânt de învățătură cu privire la Maica Domnului, cea care a fost numită de către Sfinții Părinți imnografi „chivot cu totul sfânt, năstrapă de aur, biserică sfințită și rai cuvântător. De ce? Pentru că Fecioara Maria este prima biserică vie a neamului omenesc; prin lucrarea Duhului Sfânt și prin voința Tatălui a fost aleasă să poarte în pântece și să nască pe Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. De aceea Maica Domnului este cea mai puternică mijlocitoare pentru noi către Fiul Său. Noi suntem în purtarea de grijă a Maicii Domnului care ne aduce mereu, prin rugăciune, în fața Fiului ei. De aceea există o legătură unică între Maica Domnului și Fiul lui Dumnezeu”, a explicat Preasfinția Sa.


















