Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 5 minute în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 51 minute în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 2 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 2 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 2 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 2 ore în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 2 ore în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 4 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 6 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 6 ore în urmă
La un an de la uciderea șefului de post de Poliție din Vișeu, lucrurile nu s-au îmbunătățit pentru polițiști
A trecut un an de când Gheorghe Nistor, șeful Postului de Poliție din Vișeu, a fost ucis în 4 ianuarie chiar în sediul instituției. De atunci lucrurile nu s-au îmbunătățit în niciun fel. ”Așa cum am preconizat anul trecut când spuneam că nu se va face nimic în acest caz – se pot verifica declarațiile mele de atunci – așa s-a întâmplat. Adică nu s-a făcut absolut nimic într-un an de zile. Nici măcar ce ar fi trebuit să facă statul pentru familia acestuia. Este aceeași legislație, aceeași dotare, aceleași condiții la locul de muncă. În teorie se spune acum că trebuie să patruleze câte doi polițiști, dar în realitate nu e adevărat. Lipsa acută de personal face ca în continuare polițiștii să fie « descoperiți»” – a declarat Lucian Petruț (foto), liderul Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual Maramureș. Mai mult, el a spus că în România ”nu există săptămână fără un polițist ultragiat sau chiar omorât”.
Polițiștii o mai încasează chiar și când sunt examinatori
Și ca o confirmare a acestei afirmații vine recenta situație ivită la examenul pentru obținerea permisului auto. Candidatul băimărean B.V.S. a fost respins la proba practică, agentul de poliție explicându-i și motivele pentru care a făcut-o. Iritat de insucces, B.V.S. a devenit violent . Mai întâi a făcut țăndări un geam lateral al mașinii, după care l-a lovit pe polițist în piept. Răcorit, a plecat pe strada Oituz. Cazul de ultraj a fost preluat de către procurorul de serviciu din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare.















