S-au pus în vânzare biletele pentru Final Four-ul Cupei României, turneu găzduit de Baia Mare - 6 ore în urmă
Propunere legislativă pentru desființarea agenției care sprijină exporturile românești - 6 ore în urmă
În 14-17 mai: Sighetu Marmației sărbătorește 700 de ani de atestare documentară printr-un amplu program cultural, istoric și artistic - 9 ore în urmă
Educație la standarde europene: Profesori din Tăuții de Sus, specializați în incluziune școlară prin proiectul Erasmus+ - 9 ore în urmă
Nouă echipe din Superliga și-au luat licență pentru cupele europene. Locurile însă tot patru au rămas - 9 ore în urmă
Facultatea de Inginerie din Baia Mare organizează concursul de idei inovatoare „Mâine, Altfel”, dedicat elevilor de liceu pasionați de tehnologie - 10 ore în urmă
Defilare și muzică de 1 Mai la Baia Sprie - 10 ore în urmă
CSM Sighet caută puncte la Cluj în etapa a 5-a a play-out-ului - 10 ore în urmă
Acțiuni de prevenire a mușcăturilor de căpușă în rândul elevilor băimăreni - 10 ore în urmă
Finanțare pentru CSS Sighetu Marmației - 11 ore în urmă
Un copil de opt ani, aflat în moarte clinică, a salvat viața altor trei copii
Doi copii care se aflau pe marginea drumului au fost grav accidentați de o masină angajată într-o depășire neregulementară. Un bărbat de 55 de ani conducea autoturismul prin localitatea clujeană Cămărașu și nu a observant că autoutilitara din fața sa, condusă de un localnic de 28 de ani, semnalizase că intră într-o curte și s-a angajat în depășire. Ca atare, a lovit în plin autoutilitara, iar ca urmare a impactului a ajuns pe sensul opus și a lovit doi frați, în vârstă de 8, repectiv 12 ani, aflați pe acostameentul drumului. Pentru cel mic nu s-a mai putut face nimic, și a intrat în moarte clinică. Deși un fiu era mort și celălalt grav rănit, familia a găsit puterea necesară pentru a-și da acceptul pentru donarea de organe în cazul micuțului aflat în moarte clinică.
”La Cluj, un accident rutier a frânt, brusc, viaţa unui copilaş de doar 8 ani. O dramă care schimbă definitiv viaţa familiei, pentru că nimic nu se compară cu durerea pierderii unui copil. Cu toate acestea, părinţii au reuşit să găsească puterea de a transforma imensa lor durere în viaţă pentru alţi copii, să dăruiască altor părinţi fericire. Când destinul loveşte pe neaşteptate atât de crunt, puterea de a dărui altor semeni acel bob de rouă care descoperă zorii unui nou început, care şterge coşmarul nopţilor de suferinţă, este un gest suprem. Ne înclinăm cu profundă recunoştinţă în faţa părinţilor îndureraţi. Sperăm că vor găsi alinarea la gândul că alţi 3 copii vor putea zâmbi” – se arată într-o postare de ieri, de pe pagina de socializare a Agenţiei Naţionale de Transplant.
Datorită acestui gest, doi copii, de 9 ani şi de 12 ani, au primit şansa la viaţă prin transplant renal la Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal – Cluj-Napoca. Un alt copil va fi salvat prin transplant de ficat la University Hospital Regensburg.















