Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 1 oră în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 3 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 8 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 8 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 9 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 10 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 11 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 12 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 12 ore în urmă
Călin Ovidiu Petrică va suporta din banii personali costurile de reparație a Duster-ului primăriei din Remetea Chioarului
Pe rețelele de socializare, primarul comunei Remetea Chioarului, Călin Ovidiu Petrică (vezi foto), implicat într-un accident rutier petrecut la doar 900 de metri de casă, în sâmbătă foarte de dimineață, a recunoscut implicarea sa în accident. Și și-a asumat și reparația mașinii șifonată rău, din banii personali.
„Dragi locuitori ai comunei Remetea Chioarului, în calitate de primar, am datoria morală să vă informez corect – dar și să dezmint acuzațiile neadevărate ce mi se aduc – cu privire la accidentul rutier fără nici o victima în care am fost implicat. Precizez că am respectat toate procedurile impuse de lege referitoare la accidentul care s-a produs din neatenția mea și că rezultatul testului de alcoolemie a fost zero. Accidentul nu este un lucru lăudabil, mai ales pentru un primar, dar mă bucur că nimeni nu a fost implicat sau lezat. Cred că oricărui conducător auto i se poate întâmpla așa ceva. Nu am fost acuzat de nimic de către cei îndreptățiți de aplicarea legii, iar costurile reparației mașinii vor fi suportate de mine, deci nu se vor plăti din bugetul local al comunei. Cred că dumneavoastră, cetățenii acestei comune, sunteți cei mai în măsură să judecați cel mai bine și să identificați postările și informațiile false, aparținând unor persoane aflate deja în precampanie electorală. Cei rău intenționați o fac doar pentru a dezinforma, pentru a-i induce în eroare pe oameni, în special pe locuitorii comunei noastre” – a postat Călin Ovidiu Petrică. (C.Ț.)















