„Șezătoare în Postu’ Mare” la Târgu Lăpuș: Atelier de meșteșugit pentru copii și tineri - 38 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 23 martie 2026 - 51 minute în urmă
23 martie 1949, s-a născut Mircea Vintilă - 9 ore în urmă
Aparatură de ultimă generație pentru pediatrie, la Ambulatoriul Spitalului Municipal Sighet - 12 ore în urmă
Încă o înfrângere pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare, a 10-a din 11 meciuri - 12 ore în urmă
Ochelari Polaroid, rame de ochelari și ochelari Ray-Ban: cum alegi corect pentru vedere și stil - 13 ore în urmă
Calificare la turneul semifinal pentru juniorii 2 de la Academia de Handbal Minaur - 14 ore în urmă
Eleve de la Colegiul Tehnic „George Barițiu” Baia Mare, pe podium la etapa județeană a Festivalului de Muzică Francofonă „Chants, Sons sur scéne” - 15 ore în urmă
Urmărire în trafic în Sighet. Un contrabandist a fost arestat - 17 ore în urmă
Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, în duminica a patra din Postul Paștilor - 17 ore în urmă
Turist rătăcit în ceața de pe Creasta Cocoșului, recuperat la timp
Astăzi, 4 ianuarie, un turist și-a lăsat mașina la Popasul Gutin și a pornit într-o drumeție pe Creasta Cocoșului. Tânărul în vârstă de 34 de ani, originar din Satu Mare, a pornit singur în această drumeție, cu intenția de a parcurge un traseu de patru ore, pe Creasta Cocoșului, cu destinația Cavnic. Făcea pentru prima dată acest traseu, iar spre seară, când să se întoarcă, a fost surprins de ninsoare și o ceața densă, care micșora vizibilitatea sub 50 m. Când se afla mai sus de Poiana Boului, a observat că nu mai știe unde se află. A simțit că s-a rătăcit, iar cum timpul trecea și nu mai regăsea marcajul, a sunat la Salvamont, pe la 17.30. A avut noroc că a avut semnal la telefon și a dat share location. Dan Benga, șeful Salvamont Maramureș, a explicat, pentru DirectMM.ro, că acest apel l-a salvat pe tânărul rătăcit, în condițiile în care vremea era complet nefavorabilă. Echipa Salvamont Maramureș a reușit să-l găsească la timp. Era obosit și speriat și în stare de hipotermie. A fost recuperat și transportat la mașina personală.
Salvamontiștii au avut de lucru și pe pârtiile de la Cavnic și Șuior , unde au avut nouă intervenții într-o singură zi. În cinci cazuri, victimele au fost predate echipajelor SAJ și SMURD.







