Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 6 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 8 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 12 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 13 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 13 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 13 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 15 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 16 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 16 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 17 ore în urmă
Chef Vasile Hotca gătește pentru fetițele pădurarului ucis
Duminică, 8 decembrie, de la ora 15.00, în Centrul Vechi al Băii Mari chef Vasile Hotca gătește pentru a ajuta familia pădurarului ucis. El va pregăti mâncare caldă, iar porțiile le va oferi în schimbul unei donații. Toți banii adunați vor ajunge la soția Anamaria și la fetițele Ilinca, Raluca și Sofia Pop. Evenimentul caritabil e organizat de Asociația ”Ajută și vei fi ajutat”, voluntarii Vasile Hotca, Ștefan Telegdi, Codrea Bogdan și Cosmin Miscolț, cu sprijinul municipalității băimărene.
Fundatia “Alexandra Măceșanu” a anunțat că pentru familia ”pădurarului ucis sălbatic fiindcă apăra pădurile românilor” va sigura în următorii doi ani toate hainele necesare celor trei fetițe, jucării, alimente, consumabile (pampers, rechizite, etc.) dar si o suma de bani pentru medicamentele necesare copiilor.
Anunțul și semnalul sunt bune, dar Crăciunul acum bate la ușă. Așa că haideți mâine în Centru Vechi al Băii Mari, să savurăm o porție de mâncare bună și să donăm pentru îngerașii din Borcut, astfel ca Moș Crăciun să le răsplătească pe măsura cumințeniei și inocenței lor.















