Povestea lui Gavril Becheș, maramureșeanul care a șlefuit ferestre spre Univers - 4 ore în urmă
Clipe de groază în Baia Mare! Un copil de 2 ani, salvat de pompieri de pe pervazul unui bloc - 5 ore în urmă
Moment istoric la NASA. Urmează una dintre cele mai spectaculoase explorări ale Universului - 6 ore în urmă
Două secole sub același clopot. Finteușu Mare își sărbătorește biserica la 200 de ani de la prima târnosire - 7 ore în urmă
Aur mondial și record pentru România la 8+1 feminin. O cursă uriașă a fetelor noastre la Amsterdam - 9 ore în urmă
Islanda a respins reluarea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Pescuitul și controlul apelor au cântărit greu - 9 ore în urmă
Urmează să vă pensionați din învățământ? De la 1 septembrie ar putea deveni aplicabilă prima de două salarii de bază - 12 ore în urmă
Dan Daniel, unul dintre cei mai îndrăgiți violoniști ai Maramureșului, își sărbătorește ziua de naștere - 13 ore în urmă
Țara Lăpușului a trecut din nou Prutul. Artiști din Târgu Lăpuș, la Căpriana și Scoreni - 13 ore în urmă
Centru nou de recuperare neuromotorie pentru adulții cu dizabilități, în Baia Mare - 15 ore în urmă
Mai multe școli sunt interesate de introducerea folclorului ca materie opțională de studiu
În cadrul proiectului ”Școala Rădăcinilor Străbune” se continuă experimentul-pilot de includere a folclorului ca materie opțională de studiu în unitățile de învățământ.
”Este un proiect reușit și un exemplu de bună practică în implementarea orele de folclor în școli. Inițial, proiectul a fost demarat în județul Suceava și sprijinit de autoritățile și instituțiile publice, sub titulatura ”10 pentru folclor”. Am primit solicitări din alte județe pentru a le acorda sprijinul necesar în elaborarea documentațiilor necesare pentru promovarea de proiecte similare. În Maramureș, păstrarea autenticității și valorilor tradiționale a fost realizată prin studierea folclorului ca materie opțională la școlile din localitățile Călinești și Băița de sub Codru” – spunea prefectul Vasile Moldovan.
Inspectorul școlar general, Ana Moldovan, a precizat că în cadrul unor activități extrașcolare au avut loc acțiuni de promovare a folclorului la unități de învățământ din Sighetu Marmației și Tăuții Măgherăuș. De asemenea, școli din Vadu Izei, Bogdan Vodă, Șieu, Vișeu de Sus și-au exprimat opțiunea pentru studierea opțională a folclorului.
Proiectul a fost inițiat de Măriuca Verdeș, aceasta implicându-se în activitățile de păstrare a culturii satului tradițional maramureșean, prin atragerea meșterilor populari în proiect pentru a-i învăța pe elevi cum e cu artzanatul. O altă inițiativă a fost de elaborare a materialelor pentru publicarea a două volume dedicate vopsirii vegetale și cămășilor tradiționale maramureșene. Valorile satului tradițional maramureșean și cultura populară autentică au fost promovate în cadrul unor acțiuni la nivel național, dar și la Bruxelles.
Foto: arhivă














