Un jucător de la Știința Explorări a câștigat Balcaniada la volei pe plajă

În perioada 20-22 iulie s-a desfășurat la Pristina (Kosovo), Campionatul Balcanic de Volei pe Plajă Under 20, în organizarea Balkan Volley Association. Din echipa masculină a României a făcut parte și Andrei Crișan, component al echipei de volei Știința Explorări Baia Mare. Acesta a făcut pereche cu Andrei Grigore (17 ani), din Constanța. Competiția a avut la start 8 echipe împărțite în două grupe. Cuplul Crișan/Grigore a obținut locul 2 în grupă cu două victorii și o înfrângere. De pe această poziție românii au  jucat și au câștigat cu 2-0 meciul de baraj pentru calificarea în semifinală, disputat cu Macedonia.  În penultima fază au reușit să treacă tot cu 2-0 de Kosovo, iar în finală  au întâlnit  reprezentativa Albaniei. Băieții noștri au făcut un meci exemplar și au câștigat medaliile de aur, învingând cu același scor de 2-0.

De remarcat că pentru Andrei Crișan este a 5-a participare la Balcaniadă, anterior obținând o medalie de bronz, în 2017, la Skopje. Dealtfel, Crișan este implicat zilele acestea și în competiția similară Under 22, unde are de asemenea șanse serioase la o clasare pe podium.

Tot la U20, România a câștigat medaliile de argint la feminin, prin Ioana Hododi (14 ani) și Iustina Corcoz (16 ani) – vezi foto stânga, alături de campionii balcanici.