Părintele Nifon, starețul Schitului din Strâmtura, a revenit în mijlocul credincioșilor după o lungă suferință - 10 ore în urmă
Clipa de natură - 11 ore în urmă
Ilie Bolojan și-a consolidat poziția în fruntea PNL după Congresul Extraordinar - 14 ore în urmă
Tenorul băimărean Tudor Bărbos și destinul său artistic - 15 ore în urmă
Evenimentul „Flori de Sânziene” de la Tăuții Măgherăuș a fost un succes; Mii de oameni au sărbătorit împreună - 16 ore în urmă
Maramureșeanul Adrian Daniel Gaspar, premiat la concursul „Armonii Vocal Instrumentale” - 17 ore în urmă
Secția de natație a CS Seini se întoarce cu cinci medalii de la Campionatul Național - 18 ore în urmă
Cod galben de caniculă în Maramureș și nordul Transilvaniei - 19 ore în urmă
Moment important pentru arbitrajul românesc: Istvan Kovacs a condus meciul cu numărul 1.000 din istoria Campionatului Mondial al Cluburilor - în urmă
Lelea Varvara din Libotin a împlinit un secol de viață - în urmă
Trei medalii de aur și una de argint pentru elevii români la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori
Elevii români au obţinut trei medalii de aur şi o medalie de argint la a treia ediţie a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori, care s-a desfăşurat în perioada 23 – 29 august la Maribor (Slovenia).
Medaliile de aur au fost adjudecate de Alexandru Luchianov (clasa a IX-a/Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti), Luca Perju-Verzotti (clasa a IX-a/Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti) şi Alexandru Raul Todoran (clasa a VII-a/Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” din Orăştie, jud. Hunedoara). Medalia de argint i-a revenit lui Mihnea Andreescu (clasa a VIII-a/Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti). La competiţie au participat 90 de elevi din 24 de ţări.
Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori este organizată după regulile şi standardele Olimpiadei Internaţionale de Informatică. Potrivit regulamentului, pot fi înscrişi elevi din învăţământul secundar, cu vârsta de până la 15 ani, fiecare echipă având doi profesori coordonatori şi maxim 4 elevi.
Foto: Facebook / Ministerul Educației Naționale















