Share
Premiu de excelență pentru Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației la Concursul de limba italiană „FESTLETTURA”

Premiu de excelență pentru Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației la Concursul de limba italiană „FESTLETTURA”

Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației a obținut premiu de excelență la Concursul de limba italiană „FESTLETTURA” – Ediția a XIV-a, 2025, desfășurat sub titlul: „Leggiamo per cambiare il mondo!”, sub patronajul Ambasadei Italiei în România, și organizat de Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Universitatea din București împreună cu Institutul Italian de Cultură București și Societatea Dante Alighieri, București.

În cadrul acestei competiții dedicate elevilor și studenților din întreaga țară, la categoria liceu, eleva Cocîrcă Noemi, clasa a XI-a D, a obținut Premiul I cu nota maximă 10 ( zece).

De asemenea, o prezență apreciată în cadrul concursului a avut-o și eleva Nistor Giorgianna Elisabetta, cls. a XI-a C, care a reprezentat cu demnitate colegiul sighetean, obținând un rezultat foarte bun (nota 9,35). Ambele eleve au fost coordonate de profesoara de limba italiană Pesek Beatrice.

Participarea la acest concurs a fost o oportunitate valoroasă pentru elevele pasionate de limba italiană de a-și exprima creativitatea, sensibilitatea și dragostea pentru literatură, într-un context multicultural și academic de înalt nivel, transmit reprezentanții Colegiului.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu