Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 8 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 8 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 8 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 9 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 9 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 9 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 10 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 10 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 10 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 10 ore în urmă
Performanță: Alexandra Ioana Nechita, elevă în clasa a VIII-a la „Lucaciu”, a obținut Premiul I la Olimpiada Națională de Limba și literatura română
În această perioadă, municipiul Târgoviște a fost gazda etapei naționale a Olimpiadei de Limba și literatura română pentru gimnaziu, iar astăzi, 21 aprilie, conform calendarului aprobat, a avut loc festivitatea de premiere a elevilor.
Maramureșul a fost reprezentat cu mare cinste, iar Premiul I a fost obținut de Alexandra Ioana Nechita, elevă în clasa a VIII-a la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” din Baia Mare. La această fază a competiției școlare au participat 188 de elevi din clasele V-VIII.
„Pentru ca un elev să ajungă să fie olimpic are nevoie de sprijinul părinților, de talentul profesorului îndrumător și bineînțeles, dragostea pentru această materie”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei.
Alexandra fost coordonată de profesoara Florentina Ghita.
Sincere felicitări!
L.C.H.















