Share
Maramureșeni premiați la Festivalul–concurs național „Armonii românești”

Maramureșeni premiați la Festivalul–concurs național „Armonii românești”

La finalul lunii iunie, în Săliștea de Sus s-a desfășurat cea de-a III-a ediție a Festivalului – concurs național „Armonii românești”, la care au participat  copii și tineri din Maramureș, Satu Mare, Suceava, Dolj, Argeș, Constanța, Neamț, Bacău, Iași și București. Competiția s-a desfășurat pe două secțiuni – muzică ușoară și folclor – iar cinci dintre copii au participat la ambele probe. Maramureșenii care au obținut premii la acest concurs sunt:

MARELE TROFEU a fost obținut de  Iasmina Lăzăroi (foto stânga) din  Săliștea de Sus. ”Este o participantă de excepție la festivalurile «Voci de 5 stele» și «Armonii românești».  Perseverența, modestia și, mai ales, respectul față de public, concurenți și juriu reprezintă ,«rețeta» succesului Iasminei! Felicitări părinților ei pentru educație și susținere și, nu în ultimul rând, domnului profesor Marius Iusco, pentru pregătirea ei artistică!”- a spus despre ea muzicianul și profesorul Constantin Baciu din Iași.

 TROFEUL “ADOLESCENT”. Maria Pașca, Săliștea de Sus;

 TROFEUL  SECȚIUNII DE FOLCLOR

  • Ica Gabriela Vlad, Săliștea de Sus;
  • Bogdan Luca Dunca, Bogdan Vodă;
  • Cristiana Adina Uglea, Rozavlea;

TROFEE DE EXCELENȚĂ

  • Ansamblul Folcloric „Săliștenii”, Săliștea de Sus;
  • Cristian Vlad, Săliștea de Sus;
  • Dănuț Vlad, Săliștea de Sus;
  • Iasmina Lăzăroi, Săliștea de Sus;
  • Ica Gabriela Vlad, Săliștea de Sus;
  • Liviu Lihet, Sighetu Marmației;
  • Maria Pașca, Săliștea de Sus;
  • Vasile Alexandru Șușca, Săcel;

PREMIUL I

  • Florica Adina Vlad, Săliștea de Sus;
  • Teodora Mărginean, Văleni;
  • Măriuța Sofronici, Leordina;
  • Carmean Marincat, Vișeu de Sus;

PREMIUL II

  • Iulia Ioana Hojda, Moisei;
  • Mihaela Bodea, Văleni;
  • Ileana Paula Bizău, Ieud;
  • Anamaria Iuga, Săliștea de Sus;
  • Vasile Daniel Simon, Dragomirești;

PREMIUL III

  • Anamaria Neneștean, Sarasău;
  • Elena Gabriela Pop, Săliștea de Sus;

PREMII DE EXCELENȚĂ

  • Anamaria Iuga, Săliștea de Sus;
  • Anamaria Neneștean, Sarasău;
  • Bogdan Luca Dunca, Bogdan Vodă;
  • Carmen Marincat, Vișeu de Sus;
  • Cristian Vlad, Săliștea de Sus;
  • Cristiana Adina Uglea, Rozavlea;
  • Dănuț Vlad, Săliștea de Sus;
  • Florica Alina Vlad, Săliștea de Sus;
  • Elena Gabriela Pop, Săliștea de Sus;
  • Iasmina Lăzăroi, Săliștea de Sus;
  • Ica Gabriela Vlad, Săliștea de Sus;
  • Ileana Paula Bizău, Ieud;
  • Iulia Ioana Hojda, Moisei;
  • Liviu Lihet, Sighetu Marmației;
  • Maria Pașca, Săliștea de Sus;
  • Măriuța Sofronici, Leordina;
  • Mihaela Bodea, Văleni;
  • Teodora Mărginean, Văleni;
  • Vasile Alexandru Șușca, Săcel;
  • Vasile Daniel Simion, Dragomirești.

Lasă un comentariu