Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 13 minute în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 1 oră în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 2 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 3 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 4 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 5 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 5 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 5 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 5 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 5 ore în urmă
După succesul de la Wimbledon, Simona Halep va primi cea mai înaltă distincţie a statului român, respectiv a Patriarhiei Române
Administraţia prezidenţială a anunţat că Simona Halep va primi cea mai înaltă distincţie a statului român – Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler -,„ca urmare a performanţei extraordinare obţinute la Turneul de Tenis de la Wimbledon, precum şi în semn de recunoaştere şi apreciere pentru întreaga activitate”.
„Prin dăruirea, devotamentul și profesionalismul său, demonstrate atât pe terenul de tenis, cât și în afara sa, Simona Halep a promovat numele țării noastre în întreaga lume. Simona Halep este un model pentru tânăra generație, iar implicarea sa în popularizarea tenisului în rândul copiilor reprezintă un uriaș câștig pentru sportul românesc” – se arată în comunicatul Preşedintelui României.
Vrednică este! – spun reprezentanții episcopiei maramureșene despre ”regina sufletelor tuturor românilor”
„Apreciind realizările sale în domeniul tenisului feminin de performanţă şi, totodată, credinţa sa creştin-ortodoxă, pe care o mărturiseşte public prin semnul Sfintei Cruci, Patriarhia Română îi acordă campioanei Simona Halep Ordinul „Crucea Patriarhală” pentru mireni, cea mai înaltă distincţie a Patriarhiei Române” – a anunțat Biroul de Presă al Patriarhiei Române
Reprezentanții Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului precizează: „Imperial! Este cel mai frumos și sublim dar din partea Patriarhului României, a Bisericii Ortodoxe și a Națiunii Române pentru cinstea, demnitatea, performanța și credința acestei fiice a Neamului Românesc. Ne înclinăm în fața deciziei Patriarhiei Române și credem că Simona Halep – regina sufletelor tuturor românilor – va fi tot atât de fericită la primirea Ordinului «Crucea Patriarhală», ca și la primirea trofeului de pe Wimbledon. Vrednică este!”.
În cazul ambelor distincții urmează a se stabili de comun acord data în care vor avea loc ceremoniile de înmânare.















