Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet - 1 oră în urmă
Cupa „Codrului”, organizată de Școala Gimnazială Băsești: profesori din școlile partenere s-au reunit pe terenul de fotbal - 2 ore în urmă
„Danțu’ la șură” revine la Băsești pe 5 iulie - 2 ore în urmă
„MândrIE Maramureșeană” revine la Muzeul Satului Baia Mare: trei zile de tradiție, muzică și experiențe autentice - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” continuă experiența ECMO: un caz critic tratat prin terapie de oxigenare extracorporeală - 3 ore în urmă
Cercetări ale polițiștilor în cazul unui adolescent găsit fără suflare în Groșii Țibleșului - 3 ore în urmă
„SCURT ISTORIC”, expoziție a elevilor de la Colegiul de Arte Baia Mare - 5 ore în urmă
„Tradiție. Educație. Comunitate. Viitor.”: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a marcat cinci decenii de activitate educațională - 5 ore în urmă
Lansare de carte dr.Ioan Avram Mureșan - 5 ore în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 5 ore în urmă
”Zimbrii” și-au luat revanșa învingând ”tigrii” la ei acasă
Meci important sâmbătă seara pentru CSM Știința Baia Mare în deplasarea la CSM București din perspectiva în care în faza semifinală a SuperLigii la rugby ocupantele primelor două locuri vor juca pe teren propriu. Aflați pe locul 3 înaintea meciului, ”zimbrii” aveau nevoie de victorie pentru a se apropia de câștigătoarea Cupei României și totodată ocupanta locului 2.
Înarmați și cu dorința de a răzbuna eșecul din finala Cupei României, băimărenii au început cu un cincisprezece mai puțin obișnuit. Punctele forte pe toată durata partidei au fost de data aceasta pachetul de înaintare și grămada, ușor deficitare în ultimele două meciuri, precum și o excelentă apărare pe fazele de aglomerare ale bucureștenilor. Eroul meciului pentru ”zimbri” a fost Taniela Maravunawasawasa, autorul a 8 din cele 13 puncte marcate de băimăreni, inclusiv fructificarea unei lovituri de pedeapsă de la jumătatea terenului. Acesta a transformat două lovituri de penalitate în minutele 31 și 54 și a obținut și cele două puncte suplimentare după eseul lui Pristaviță din minutul 64. Eroul negativ, pentru a doua oară, după meciul cu Timișoara, a fost Dumani Siphosethu Mtya, care din postura de rezervă a făcut din nou un placaj fără balon în minutul 73, când conduceam cu 13-0, lăsându-și colegii în inferioritate numerică pe finalul meciului. Inferioritate de care ”tigrii” au profitat, înghesuindu-ne pentru ultimele minute în 22-ul propriu, Din fericire au reușit să puncteze doar cu un singur eseu transformat (min. 79), cu toate că au mai avut două situații favorabile la care arbitrul a fost nevoit să apeleze la proba video.
”Zimbrii” și-au luat astfel revanșa câștigând cu 13-7 și s-au apropiat la 3 puncte de locul 2, însă cu un joc mai puțin disputat. Urmează etapa a 12-a în care băimărenii vor întâlni pe teren propriu liderul Steaua București, vineri, 27 aprilie, de la ora 11.00, o oră total nepotrivită pentru suporterii băimăreni dornici să își sprijine echipa favorită.
CSM Știința Baia Mare: 15. Taniela Maravunawasawasa, 14. Jone Marawa Nasalo, 13. Michael Doneghan, 12. Sione Fakaosilea, 11. Taliauli Sikuea, 10. George Oprea, 9. Alexandru Țiglă, 1. Silviu Suciu, 2. Florin Bârdașu, 3. Paul Rusu, 4. Florian Roșu, 5. Marius Dănilă, 6. Cristian Chirică, 7. Mihai Dico, 8. Răzvan Ailenei (căpitan).
Rezerve: 16.Iuri Natriashvili, 17.Constantin Mardare Pristaviță, 18.Waisea Nailago, 19.Feofaaki Holoia, 20.Bidzina Shamkaradze, 21.Mihai Lămboiu, 22.Adrian Apostol, 23.Dumani Siphosethu Mtya
Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci, Paul Rusu
Alex FARA















