”Zimbrii” au ratat finala Cupei Regelui

Așa cum era de așteptat jocurile cu CSA Steaua București, indiferent de competiție sau miza lor, rămân la fel de palpitante, ele fiind deschise oricărui rezultat. Primul mitan a stat mai tot timpul sub semnul echilibrului, miza partidei aducând în unele momente presiune în plus în mentalul unora dintre jucători. Dovadă și numărul mare de avertismente arătate de centralul Vlad Iordăchescu. De la deținătoarea trofeului au fost avertizați trei ”zimbri”, primii doi din pachetul de înaintare, Feofaaki Holoia și Silviu Suciu, respectiv Sikuea Taliauli (jucător de pe linia de trei sferturi). De la bucureșteni au fost eliminați temporar pilierul Vlad Bădălicescu și aripa dreaptă Robert Neagu.

Primii care deschid scorul sunt băieții noștri, cel mai eficient marcator al stagiunii trecute, uvertura fijiană Taniela Maravunawasawasa, deschizând balul cu o lovitură de pedeapsă. Pe fondul superiorității numerice steliștii preiau în minutul 16 pentru prima oară conducerea. Cu un om în minus același Maravunawasawasa își readuce coechipierii în avantaj , scor 6-5, minutul 24. În ultimele zece minute ale primei reprize, oaspeții revin pentru a doua oară în avantaj, fostul jucător al ”zimbrilor”, actualmente căpitan de echipă, Viorel Lucaci, semnând al doilea eseu al finalistei stagiunii trecute. De remarcat aici evoluția impecabilă a cuplului de flankeri Kuselo Moyake – Viorel Lucaci (ambii foști componenți ai CSM Știința Baia Mare). Ultimele secevențe ale primei părți o readuc pe CSM Știința în avantaj grație unui eseu de penalizare. Scorul după primele 40 de minute de joc avea să fie însă unul fragil: CSM Știința Baia Mare – CSA Steaua București 13-12.

Profitând de eliminarea temporară a aripii dreapta Robert Neagu, băimărenii reușesc să se distanțeze mai întâi la 8 puncte, minutele 43 și 60, respectiv la 10, cu 13 minute înainte de finalul jocului. Inexplicabil, în ultimele 10 minute de joc ”zimbrii” cedează inițiativa. Mai mult, în minutul 75 fundașul de 22 de ani Ionel Melinte avea să întoarcă rezultatul, uvertura de doar 24 de ani Daniel Plai fiind cel ce avea să arunce zarurile. Rezultat final CSM Știința Baia Mare – CSA Steaua București 28-32.

Este pentru prima oară de la înființarea acestei competiții când C.S.M.Știința Baia Mare ratează să joace finala, având la activ două titluri (edițiile 2016 și 2017), plus o finală de Cupa Regelui jucată în ediția inaugurală (2015).

CSM Știința Baia Mare  CSA teaua București 28-32 (13-12)

CSM Știința Baia Mare: Ionuț Botezatu, Mihai Lămboiu, Alexandru Bucur, Ionuț Balaban, Sikuea Taliauli, Ratu Rawaqua Taniela Maravunawasawasa, Alexandru Țiglă, Silviu Sebastian Suciu, Alexandru Colev, Domițian Mureșan, Marius Dănilă, Vlad Vișan, Feofaaki Holoia, Sean Brian Morrell, Cristian Marian Chirică – cpt.

Info: Alin Boțioc – facebook CSM Știința Baia Mare