Zimbrii au luat startul în Super Ligă cu o victorie cu bonus

După cele trei partide din Cupa României, CSM Știința Baia Mare a debutat ieri și în Super Liga de Rugby împotriva celor de la Tomitanii Constanța. Evident, nu s-a pus nici o clipă problema învingătorilor, nici chiar după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 9, conducând 7-0.

CSM Știința Baia Mare – ACS Tomitanii Constanța: 42-17 (21-7)

Zece minute mai târziu pilierul Constantin Pristaviță reușește împreună cu uvertura Taniela Maravunawasawasa să restabilească egalitatea la șapte. Într-un interval de doar șapte minute zimbrii se distanțează la 14 puncte (21-7) grație eseurilor semnate de aripa David Feliuai (min. 20), respectiv același Pristaviță (min. 25), ambele transformate de Maravunawasawasa.

Încă de la primele secvențe ale actului secund, băimărenii își asigură victoria cu punct bonus ofensiv, flankerul Cristi Chirică fiind autorul celui de-al patrulea eseu al formației gazdă. Urmează un surprinzător forcing al marinarilor, concretizat într-un interval de doar șase minute cu două eseuri reușite de pilierul Ciprian Chiriac (min. 48) și căpitanul Adrian Ion (min. 53), ambele netransformate de uvertura sud-africană Darren Baron. Până la fluierul de final al jocului zimbri vor reuși încă două eseuri prin cele două rezerve, Ovidiu Cojocaru (minutul 65) și Sione Fakaosilea (min. 75), ambele transformate de uvertura Dorin Gigi Manole, intrat și el după pauză.

Cu un coeficient de eficacitate de 100%, atât Maravunawasawasa (autor al patru transformări), cât și Dorin Manole consfințesc victoria cu 42-17 (21-7) aplaudată la scenă deschisă de suporteri, la fel ca și desemnarea pilierului Constantin Pristaviță ca jucătorul partidei.

CSM Știința Baia Mare. 15.Paul Popoaia, 14.Mihai Lămboiu, 13.Jason Fareti Tomane, 12.Ionuț Balaban, 11.David Falesa Feliuai, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Alexandru Țiglă, 1.Iulian Hartig, 2.Constantin Pristaviță, 3.Alexandru Oancea, 4.Marius Dănilă-cpt, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 25.Alexandru Alexe, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Cristi Marian Chirică ● Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Roberto Edmundo Tejerizo, 18.Laurențiu Nica, 19.Andrei Iurea, 20.Sebastian Agapie, 21.Dorin Gigi Manole, 22.Mihai Dico, 23.Sione Fakaosilea ● Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

info: facebook CSM Stiinta Baia Mare (Alin Boțioc)