Victorie lejeră în fața studenților clujeni pentru Minaur

Nu sunt multe de spus despre meciul din prima etapă a play out-ului Ligii Zimbrilor, dintre Minaur Baia Mare și CS Univeristatea Cluj. Poate doar de menționat că apărarea băimărenilor a reușit pentru prima dată în acest sezon să își oprească adversarul la limita de 20 goluri primite, o contribuție consistentă având și poarta.

CS Minaur Baia Mare – CS Universitatea Cluj – 32-20 (16-9)

Până în minutul 15 „studenții” au mers din egal în egal cu băimărenii, având chiar un gol avans în două râduri. La 7-7 (min. 15) echilibrul s-a rupt, după ce clujenii au ratat 6 ocazii consecutive, făcând ca sorul la pauză să fie clar favorabil pentru Minaur (16-9).

Partea a doua nu a mai avut miză, elevii lui Raul Fotonea conducând cu 10 (20-10 și 25-15) și chiar 12 goluri (28-16, min. 51). Spre final au încercat să facă spectacol. Cu excepția lui Robert Nagy și a lui Leonard Ștefan a marcat toată lumea. Minaur își păstrează primul loc și revine în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” etapa viitoare, pentru a întâlni pe 17 aprilie pe CSU Suceava. Până atunci Liga Zimbrilor ia o pauză cauzată de acțiunile loturilor naționale.

Minaur Baia Mare: portari -Țenghea (6 intervenții), Apostu (10, un 7m), Markelau;  jucători – Csepreghi 10 goluri, Brajovic 6, Cristescu 4, Vujadinovic 2, Marta 2, Haiduc 2, Popescu 2, Căbuț 1, Mureșan 1, Yuriy Pop 1, Botea 1, R. Nagy, L. Ștefan. Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou.