Victorie la pas pentru fetele de la Independența

Fotbalistele de la Independența Baia Mare au disputat duminică primul meci din turneul pentru stabilirea ocupantelor locurilor 7-9 din Liga 1, pe Stadionul central din Recea. Adversarele venite de la București au resimțit drumul lung și au făcut figurație, netezindu-le băimărencelor calea spre o victorie lejeră.

AS Independența Baia Mare – Asociația Fotbal Club Fair Play București 5-1 (3-0)

Meciul a curs într-o singură direcție, Independența marcând ă de la primul atac, în minutul 1, prin Ioana Borodi. A venit apoi rândul Marinelei Cotoș să iasă în evidență, cu 2 goluri, marcate în minutele 20 și 25. În repriza a doua, Ioana Borodi și-a completat tripla cu un gol marcat de la punctul cu var în minutul 59 și cu un altul peste doar 5 minute. Oaspetele au înscris golul de onoare prin Otilia Rofel, în minutul 60.

Independența ocupă locul 7 în clasament și joacă miercuri, 22 mai, în deplasare cu CSS Târgovişte.

AS Independența Baia Mare: Alexandra Ionescu – Cosmina Rotari, Camelia Daneliuc, Diana Loredana Pop, Andrada Rakos (Gabriela Țițu `49) – Andreea Pop, Laura Desmerean-cpt, Luciana Dragoș – Denisa Predoi, Ioana Borodi, Marinela Cotoș (Daiana Oneț `54). Antrenor: Liviu Cristian Ivasuc.