Victorie entuziasmantă pentru naționala U21, egal dezamăgitor pentru ”tricolorii” mari

Echipa națională a debutat în Liga Națiunilor cu un 0-0, la Ploiești, cu Muntenegru, pe un stadion fără spectatori. ”Tricolorii” au avut un om în plus din minutul 77, însă tot n-au reușit să marcheze. Următorul meci din grupă e luni, la Belgrad, cu Serbia, o partidă care nu se anunță deloc ușoară.

În schimb, naționala U21 a învins în Portugalia cu 2-1, în deplasare, după un meci dramatic, în care a rămas în 9 oameni, iar portarul Ionuț Radu a apărat un penalty în ultimul minut al prelungirilor. Pe locul doi într-o grupă cu Bosnia, Portugalia, Elveția, Țara Galilor și Liechtenstein, România devine favorită pentru calificarea la Campionatul European din 2019. Mai are de disputat trei meciuri și toate sunt acasă.

Sursa foto: fifa.com / arhivă