Victorie de moral pentru Minaur, în amicalul de la Turda

Ultimul meci de pregătire al echipei masculine de handbal Minaur Baia Mare a avut loc miercuri, în deplasare, cu Potaissa Turda. Gazdele ocupă momentan locul 4 în Liga Zimbrilor, la 7 puncte în urma liderului CSM București și cu 6 peste Minaur (locul 9).

Potaissa Turda – Minaur Baia Mare: 33-35 (17-16)

Chiar dacă a fost un meci amical, cele două formații au abordat jocul cu maximă implicare. De pe banca lui Raul Fotonea au lipsit Yuriy Pop, Aliaksandr Markelau și Sergiu Makaria. Ucrainianul e indisponibil doar temporar, însă ceilalți doi se pare că au probleme mai serioase, Makaria urmând a fi operat chir în această săptămână. Turdenii au început bine și după nici 5 minute conduceau cu 5-1. Avantajul de 4 goluri a fost păstrat până prin minutul 20, când scorul era 14-10. Abia pe finalul reprize au reușit băimărenii să se apropie la 17-16. În partea secundă, cele două echipe au trecut pe rând în avantaj pe tabelă. Minaur a preluat conducerea în minutul 35 (20-21), turdenii revenind până la jumătatea reprizei (26-24). Cu aportul incontestabil al lui Csepreghi (9 goluri) și al lui Vujadinovic (8 goluri), Minaur a reușit în cele din urmă să câștige, gestionând mai bine finalul de meci, profitând și de câteva intervenții reușite ale portarului Răzvan Apostu.

Liga Zimbrilor se reia miercuri, 30 ianuarie, Minaur urmând să înfrunte pe teren propriu pe AHC Dunărea Călărași, ocupanta locului 3. Meciul are loc în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” și va fi transmis în direct de TVRHD.

CS Minaur Baia Mare – Portari Țenghea, Apostu; Jucători – Csepreghi 9 goluri, Vujadinovic 8, Căbuț 3, Brajovic 3, Cristescu 3, Haiduc 3, Botea 2, Mureșan 2, Ștefan 2, Marta, Nagy, Szabo, Popescu. Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou.