Victorie categorică pentru ”zimbri” în Cupa Regelui

CSM Știința Baia Mare a susținut sâmbătă dimineață la malul mării primul meci oficial al acestei veri. Duelul cu nou promovata ACS Tomitanii Constanța (din faza sferturilor de finală a celei de-a patra ediții a Cupei Regelui) avea să fie unul total dezechilibrat dacă ținem cont că la pauză băimărenii intrau la cabine cu un avantaj de 41 de puncte, scor 0-41.

După pauză jocul se menține pe aceleași coordonate, doar canicula respectiv schimbările făcute de cele două bănci tehnice influențând într-o mică măsură calitatea jocului. Cu un total de zece eseuri reușite, patru dintre ele semnate de aripa fijiană Jone Marawa Nasalo (foto), 7 transformări plus o lovitură de pedeapsă, ”zimbrii” încheie acest prim meci cu o victorie zdrobitoare, 67-5.

Peste o săptămână, din postura de deținătoare a ultimelor două trofee, CSM Știința va da piept cu finalista ultimelor două ediții, CSA Steaua București, într-un de acum consacrat „El clasico de România”. Militarii vor juca în penultimul act al competiției după ce în sferturi au reușit să se impună pe malul Someșului, în fața celor de la Universitatea Cluj, cu scorul de 45-21 (21-7). Cea de-a treia semifinalistă deja cunoscută este Timișoara Saracens, campioana României impunându-se pe terenul celei de-a doua nou promovate, SCM Gloria Buzău, cu scorul de 52-19 (31-6).

ACS Tomitanii Constanța – CSM Știința Baia Mare 5-67 (0-41)

CSM Știința Baia Mare: Ionuț Botezatu, Adrian Marian Apostol, Jgerenaia Khvicha, Sione Fakaosilea, Jone Marawa Nasalo, Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, Bidzina Shamkaradze, Mihai Dico, Domițian Mureșan, Nika Pataraya, Dumani Siphosethu Mtya, Vlad Vișan, Alexandru Alexe, Cristian Marian Chirică-cpt, Răzvan Ailenei.

Rezerve: Alexandru Colev, Silviu Sebastian Suciu, Paul Rusu, Florian Roșu, Sergiu Lucaciu, Alexandru Bucur, Mihai Lămboiu, Sean Brian Morrell.

Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu.

Evoluția scorului:

• min. 14 Ionuț Botezatu – eseu izbutit pe flancul stâng (0-5)
  • min. 15 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (0-7)
  • min. 19 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă din zonă centrală 26 metri (0-10)
  • min. 23 Jone Nasalo – eseu izbutit pe zonă centrală (0-15)
  • min. 24 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (0-17)
  • min. 26 Jone Nasalo – eseu reușit în axul central (0-22)
  • min. 27 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (0-24)
  • min. 30 Sione Fakaosilea – eseu reușit pe partea stângă (0-29)