Nicușor Dan merge la Washington, iar România va fi observator în Consiliul pentru Pace - 6 ore în urmă
Maramureșean salvat prin transplant cardiac la Târgu Mureș - 7 ore în urmă
Ziua Națională a Lecturii, marcată de preșcolarii Grădiniței „Micul Prinț” din Baia Mare - 10 ore în urmă
Cum a început pandemia: amintiri din 15 februarie 2020 - 10 ore în urmă
Târgul „Mărțișor cu Dor” va avea loc în perioada 20-22 februarie, la Galeria Várvédő din Baia Mare - 10 ore în urmă
„Șezătoarea Generațiilor” de la Suciu de Sus a readus la viață spiritul satului de altădată, reunind bunici, părinți și copii - 11 ore în urmă
Maramureșeanca Maria Botiz a cucerit titlul de campioană națională U16 la pentatlon, în cadrul Campionatului Național de Sală – Probe Combinate - 11 ore în urmă
Polițiștii din Baia Mare au surprins o tânără de 24 de ani circulând cu 135 km/h - 11 ore în urmă
700 de elevi maramureșeni au participat la faza județeană a Concursului Interdisciplinar „Comuniada” - 11 ore în urmă
Bernadette Szocs și Eduard Ionescu au câștigat aurul pentru România la Chennai 2026 - 12 ore în urmă
Turneul final al Campionatului Național de Handbal Juniori IV, în Baia Mare
Federația Română de Handbal, în colaborare cu Academia de Handbal Minaur, organizează în Baia Mare, începând de azi și până dumincă 17 iunie Turneul Final al Campionatului Național masculin de Juniori IV. Turneul care a început azi dimineață se desfășoară la Sala Sporturilor „Lascăr Pană” și la Sala de sport a Școlii Generale „Vasile Alecsandri”.
Participă 16 echipe din întreaga țară, printre care și cea a Academiei de Handbal Minaur, club care a reușit anul acesta să se califice la turneele finale la toate cele patru categorii de vârstă la juniori. Sorții nu au fost favorabili băimărenilor, aceștia fiind repartizați în grupa preliminară cu alte două forțe ale handbalului juvenil românesc, CSM București și CSU Suceava. Alături de aceastea, în grupă mai joacă și CSM Școlar Reșița.
În aceași perioadă, la Reșița are loc Turneul Final al Campionatului Național feminin de Junioare IV, la care s-a calificat echipa Phoenix Baia Mare. Aceasta întâlnește în grupa preliminară echipele ACS United Galați, CSM București și LPS Banatul Timișoara.
Alex FARA
Foto: primul meci al turneului între LPS Iași și CSȘ Făgăraș















