Știința Explorări pierde al 9-lea meci în Divizia A1 la volei

Pentru Unirea Dej, meciul cu Știința Explorări de miercuri seara, contând pentru etapa a 14-a a Diviziei A1 la volei masculin, a fost unul important din perspectiva luptei pentru accederea în play-off. Băimărenii au reușit să le pună probleme doar în setul 3, victoria dejenilor fiind una destul de facilă.

Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej: 1-3 (-17, -19, 23, -20)

Victorie meritată obținută de Unirea Dej în meciul disputat ieri, pe teren propriu. Băimărenii au început foarte slab jocul, cu o preluare extrem de nesigură. În aceste condiții și construcția atacului a fost greu de făcut, pasele primite de cei doi centri, Mocanu și Talpă, fiind foarte puține. Astfel, Unirea a câștigat primul set fără emoții, cu 25-17. În setul secund, în tabăra gazdelor lucrurile s-au mai îmbunătățit la recepție, dar nu au mers bine în atac și dejenii s-au impus cu 25-19. Cu tânărul Alexandru Dragomir în teren, pe postul de ridicător, Știința Explorări a jucat mult mai bine în setul 3. După câteva minute de echilibru, băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop s-au distanțat de adversari, 19-14. Oaspeții au revenit însă în joc și au egalat la 23. În continuare, Robert Țuțea a finalizat un atac dintr-o poziție delicată și tot el i-a pus în dificultate pe adversari cu un serviciu dificil. Mingea a revenit în terenul gazdelor și Csaba Nagy, care a contabilizat 21 de puncte în acest meci, a închis setul cu un atac necruțător (25-23). În continuare fără Cristian Imhoff în teren (probleme cu viza), Explorări a avut probleme în atac în setul 4, care a fost adjudecat de Unirea cu 25-20.

Evoluția scorului:

• setul I: 2-4, 6-11, 7-17, 12-18, 17-25;
  • setul II: 2-0, 7-10, 9-16, 13-20, 19-25;
  • setul III: 2-4, 6-4, 9-10, 17-12, 20-17, 23-23, 25-23;
  • setul IV 4-3, 6-8, 11-9, 12-13, 15-20, 20-22, 20-25.

Dragoș Răileanu (căpitan Știința Explorări): „A fost un meci greu, după cum ne așteptam. Dejul nu a jucat extraordinar, dar Unirea are o echipă omogenă, cu rezerve la nivelul titularilor, și s-a descurcat mai bine decât noi. Noi suntem inconstanți, probabil din cauza lipsei de experiență a unor jucători. Vom munci în continuare și încercăm să ne îmbunătățim jocul”.

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): „Din păcate am făcut multe greșeli, mai ales în primele două seturi când am avut o preluare slabă și am fost blocați de foarte multe ori în atac. Se simte și absența lui Imhoff din echipă, dar concluzia este că am făcut un meci slab”.

Știința Explorări: Răileanu 2p (un as), Țuțea 10p, Mocanu 8p (3 blocaje, un as), Talpă 5p (un blocaj), Nagy 21p (4 blocaje), Crișan 10p (un blocaj), Popovici (libero). Au mai jucat: S. Dragomir și Al. Dragomir 1p (blocaj). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.