Știința Explorări, învinsă după ce a condus cu 2-0

După înfrângerea categorică de săptămâna trecută de la Dej, Știința Explorări primea sâmbătă la amiază, pe teren propriu, vizita unei alte forțe a Diviziei A1 de volei masculin, Arcada Galați. Băieții lui Marius Botea erau deciși să-și refacă în fața propriilor suporteri imaginea puțin șifonată în etapa anterioară.

CSM Știința Explorări Baia Mare – CS Arcada Galați 2-3 (25-20, 25-23, 18-25, 15-25, 8-15)

Ceea ce au și reușit să facă în primele două seturi din perspectiva jocului prestat. În primul set au început perfect (4-0), obligându-i pe gălățeni să intre într-o cursă de recuperare. Chiar dacă au fost egalați (4-4, 10-10), băimărenii s-au desprins din nou de fiecare dată, reușind să câștige clar primul set, e drept profitând și de câteva erori ale adversarilor. Câștigarea nesperată a primului set le-a dat aripi băieților lui Botea&Pop și chiar dacă de data aceasta ei au fost în faza de urmăritori, au reușit să stea aproape de gălățeni până ce la 19-19 au preluat conducerea și nu au mai cedat-o pînă la 25-23 (2-0).

Mulțumiți parcă de obținerea punctului ce se pune în clasament pentru câștigarea a două seturi, băimărenii au căzut psihic la jumătatea setului 3, când la 11-11 au pierdut 6 puncte consecutiv (11-17), avantajul obținut de gălățeni fiind decisiv în adjudecarea setului. Setul 4 a fost fără istoric, băimărenii greșind prea mult pentru a putea avea vreo șansă. Venind puternic din urmă, gălățenii au dominat și setul decisiv, câștigând în cele din urmă meciul cu 3-2.

Este oricum un punct mare, nesperat înaintea meciului. Păcat că nu am reușit să producem surpriza.

Etapa viitoare Știința joacă în deplasare, un alt meci greu, cu CSM București.

CSM Știința Explorări Baia Mare: Dragomir S. (14 puncte/1 as/1 blocaj), Imhoff (12p), Talpă (10p/1as/1b), Mocanu (9p), Nagy (6p, 1b), Răileanu (2p), Crișan (1p), Țuțea, Popovici, Dragomir A., Butnaru). Antrenor principal – Marius Botea, secund – Sorin Pop.