Știința Explorări câștigă în deplasare un meci care fără miză, dar plin de orgolii

Meci fără prea mare miză, între cele două vechi rivale, Unirea Dej și Știința Explorări, miercuri seara, în cadrul celei de a doua etape a playout-ului Diviziei A1 la volei. Cele două echipe au furnizat o dispută interesantă, ce a durat aproape două ore. Orgoliul unor jucători, care au schimbat de-a lungul anilor cele două tabere, și-a pus și el amprenta asupra ambiției cu care s-a jucat această partidă.

Unirea Dej – Știința Explorări Baia Mare: 1-3 (-22, 16, -23, -18)

Dejenii au început bine meciul (4-1), dar băimărenii au egalat și au preluat conducerea (7-9), trei dintre punctele băimărenilor fiind realizate de ridicătorul Dragoș Răileanu (un atac și doi ași). A urmat o nouă revenire a gazdelor (19-19), dar Explorăria câștigat în cele din urmă setul cu 25-22. După un început echilibrat (6-6), setul al doilea a fost la discreția dejenilor, care s-au impus clar cu 25-16. Setul 3 a avut o desfășurare palpitantă. Băimărenii au condus în permanență la diferențe care păreau confortabile (8-12, 13-18 și 17-21). Dejenii nu au renunțat la luptă și au egalat (23-23), dar elevii lui Marius Botea au găsit resursele necesare pentru a câștiga setul cu 25-23, după atacurile reușite de Codrin Mocanu și Sorin Dragomir. Tot băimărenii au dominat destul de clar și setul patru, pe care l-au câștigat cu 25-18, și au obținut astfel o victorie surprinzătoare ce a confirmat, încă o dată, faptul că meciurile Baia Mare-Dej sunt deschise oricărui rezultat.