Știința Explorări a încheiat și ultimul turneu de pregătire, cel de la Câmpia Turzii

În perioada 26-28 septembrie voleibaliștii de la CSM Știința Explorări Baia Mare au participat la ultimul turneu de pregătire înainte de startul campionatului.

„CSM Trophy” a fost organizat de clubul CSM Câmpia Turzii, turneu la care au fost prezente și echipele Steaua București și U Cluj Napoca. Cu o echipă încă incompletă, din care s-a retras și veteranul Gigi Socaciu, băimărenii au reușit să câștige două din cele trei meciuri jucate. În prima partidă Știința Explorări a învins relativ ușor pe Universitatea Cluj-Napoca cu 3-0. Cel mai disputat meci al turneului a fost câștigat tot de băimăreni, dar cu 3-2 în fața gazdelor de la CSM Câmpia Turzii. În ultima zi a competiției, Știința a pierdut în fața celor de la Steaua București cu 0-3, ocupând la final locul 3 în clasament.

Divizia A1 la volei masculin începe pe 13 octombrie, când Știința Explorări joacă în deplasare cu  ACS Volei Municipal Zalău.