Știința Explorări a fost la un pas de a furniza surpriza sezonului

Volei Municipal Zalău a venit sâmbătă în Baia Mare din postura de vicecampioană și, implicit, de mare favorită a confruntării cu CS Știința Explorări Baia Mare, din etapa a 16-a. Nimic nu prevestea deznodământul, unul de-a dreptul dramatic dramatic. Băimărenii au făcut două prime seturi de excepție, câștigate la mare luptă, ca mai apoi să cedeze și să piardă meciul, în set decisiv

CS Știința Explorări Baia Mare – ACS Volei Municipal Zalău: 2-3 (26-24, 26-24, 25-27, 17-25, 11-15)

Aproape incredibil cum au reușit să se mobilizeze elevii lui Marius Botea în fața unui adversar superior ca valori individuale. În primul set au remontat un deficit de 5 puncte, puțin înainte de jumătatea lui, ca mai apoi să fie mai lucizi pe final, punctând decisiv de două ori de la 24-24 (1-0). Setul doi e aproape tras la indigo, cu excepția faptului că oaspeții nu s-au mai distanțat, ba chiar o parte din set au fost conduși chiar și cu 3 puncte de băimăreni, din nou mai concentrați la 24-24 (2-0). Setul 3 a fost cel mai dramatic. Explorări are 15-10 și puținii suporteri din sală presimt o victorie surprinzătoare. Mai avem și 21-17 și băimărenii se văd cu punctele „în buzunar”. Zălăuanii se trezesc însă și încep să joace la adevăratul lor nivel. Explorări salvează două mingi de set la 23-24 și 24-25. Se ajunge la 25-25, dar gazdele nu mai au puterea psihică să câștige cele 2 puncte necesare victorie finale (2-1). De aici, începe căderea elevilor lui Marius Botea. Setul 4 e câștigat destul de clar de vicecampioni, Știința ținând aproape doar până la 10-11 (2-2). Setul decisiv e echilibrat doar până la 7-8, de unde zălăuanii calcă pe accelerație și câștigă un meci care, la un moment dat, părea că le-a scăpat printre degete.

Punct mare câștigat de Știința Explorări pentru cele 2 seturi adjudecate, în ciuda faptului că a pierdut meciul.

CS Știința Explorări Baia Mare – Țuțea 2p, Talpă 1p, Butnaru 18p, Crișan 15p, Iftime 11p, Aldea 8p, S. Dragomir 14p, Răileanu 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop