Sportivul băimărean Ioan Ștefan Gherghel, bronz la Campionatele Mondiale de Natație Masters din Japonia

La Kyushu, în Japonia, se desfășoară, până în 11 august, a XIX-a ediție a Campionatelor Mondiale de Natație Masters.

La competiție participă și șase sportivi legitimați la două cluburi din Baia Mare: Octavian Stoica, Istvan Hitter, Tudor Ignat și Ștefan Ioan Gherghel de la Flykick Team, respectiv Delia Kovacs și Bogdan Nicule de la Gold Stars.

Băimărenii au obținut până acum rezultate foarte bune. Ioan Ștefan Gherghel (foto) s-a clasat pe locul 3 (medalie de bronz) la 100m liber, ia Tudor Ignat a devenit vicecampion mondial în proba de 100m bras.

Istvan Hitter a ocupat locul 35 în proba de 100m bras, Octavian Stoica s-a clasat pe locul 23 mondial la proba de 3000m înot în ape deschise, iar Delia Kovacs a obținut locul 12 la 200 m spate.

Felicitări și mult succes în continuare!