Spectacol rugbistic pe Arena Zimbrilor

Am putea spune că nu s-a întâmplat nimic surprinzător sâmbătă la amiază pe Arena Zimbrilor. CSM Știința Baia Mare a învins-o, cum se zice, la scor de rugby, pe nou promovata SCM Gloria Buzău.

CSM Știința Baia Mare – SCM Gloria Buzău 61-7 (28-0)

Dacă în primele etape am suferit în debuturile partidelor, de data aceasta zimbrii au punctat rapid în minutele 4 și 12, prin Sikuea Taliauli, ambele eseuri fiind transformate de Taniela Maravunawasawasa (14-0). Același care a culcat și pentru al treilea eseu, transformat tot de el în minutul 23 (21-0). Punctul bonus ofensiv a fost obținut rapid, în minutul 28, prin Andrei Iurea, al cărui eseu a fost transformat de același Maravunawasawasa.

Debusolați, buzoienii lasă garda jos și mai încasează 5 eseuri, din care doar primul nu este transformat. Autori sunt pe rând Florian Roșu (min. 47, 33-0), Jgerenaia Khvicha (min. 52, 40-0), Sean Morrell (min. 66, 47-0), Michael Doneghan (min. 68, 54-0), Sean Morrell (min. 76, 61-0), ultimele 3 fiind transformate de Alexandru Bucur.

Finalul e hilar, arbitrii prelungind inexplicabil partida, până când în cele din urmă au acordat oaspeților un eseu de penalizare, scorul final fiind 61-7.

Etapa viitoare, pe 29 septembrie, zimbrii întâlnesc un adversar mai pe măsură,și anume Steaua București, pe teren propriu.

CSM Știința Baia Mare: Ionuț Botezatu, Michael Doneghan, Jgerenaia Khvicha, Sione Fakaosilea, Sikuea Taliauli, Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, Alexandru Țiglă, Mihai Dico, Ovidiu Cojocaru, Nika Pataraia, Dumani Siphosethu Mtya, Florian Roșu, Andrei Iurea, Alexandru Alexe, Sean Morrell.

Rezerve: Adrian Țala, Silviu Sebastian Suciu, Domițian Mureșan, Sergiu Lucaciu, Mihai Lămboiu, Alexandru Bucur, Feofaaki Holoia, Adrian Apostol. Antrenor principal – Mario Alejandro Canale.