Spectacol handbalistic agreabil oferit de Minaur și U Cluj

Un meci ce se anunța poate nespectaculos din perspectiva diferenței de valoare a fost animat de spectacolul… ratărilor, mai ales în tabăra băimărenilor, care cu mai multă atenție la finalizare ar fi putut câștiga la o diferență mai consistentă.

CS Minaur Baia Mare – CS Universitatea Cluj 36-27 (17-11)

După 4-5 minute echilibrate, Minaur a ajuns la 9-3 (min. 15), în ciuda ratării unui 7 metri de către Csepreghi și a unei situații de 1 la 1 cu portarul a lui Cristescu. Ne relaxăm prematur și studenții revin (9-7, min. 19), profitând de o serie de 3 ratări ale băimărenilor. Reintrăm ușor în ritmul meciului și, chiar dacă Csepreghi nu nimerește poarta din 4 încercări, iar Cristescu tratează cu ușurință faze clare de a înscrie, terminăm repriza la 6 goluri avans și cu 13 ocazii de gol ratate (17-11).

Csepreghi reușește primul său gol în minutul 33 (19-12), după care Minaur duce diferența la 11 goluri prin câteva reușite spectaculoase, ieșind la rampă Haiduc și Makaria (22-12, min 36). Diferență pe care o menține până la 28-17 (min. 45). Raul Fotonea evoluează cu tineretul, rulează tot lotul, mai ratăm de vreo 5-6 ori, primim și un gol din poartă în poartă, dar în cele din urmă Minaur se impune cu 36-27.

Urmează o deplasare la ocupanta locului 11, CSM Bacău, de unde ar fi foarte bine să aducem toate cele 3 puncte. Meciul se joacă sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 17.30, și e transmis în direct la TVR1.

CS Minaur Baia Mare: Portari – Țenghea (6 intervenții), Apostu (7); jucători: Makaria (5 goluri), Căbuț (5), Vujadinovic (5), Brajovic (4), Haiduc (3), Ștefan (3), Botea (3), Haiduc (2), Csepreghi (2), Yuriy Pop (2), Nagy (1), Popescu, Mureșan.