Simona Halep, la un meci distanță de primul titlu de Grand Slam (VIDEO)

Simona Halep a intrat atât de decisă în semifinala cu Angelique Kerber (16), încât cei care s-au trezit ceva mai târziu erau mai să piardă primul set, în care Simona a condus cu 5-0. Dar parcă i-a așteptat și pe întârziați, așa că a lungit setul, adjudecându-l cu 6-3. Setul doi a început în aceeași notă, dar are un moment de cumpănă: la 3-1, Simona ratează minge de 4-1, se ajunge la 3-3, apoi nemțoaica își adjudecă setul: 4-6. Setul decisiv pornește cu break  realizat de ambele jucătoare și e extrem de echilibrat. Un nou moment de răscruce apare la 4-3, când Simona face un break  ce părea decisiv, dar Kerber face re-break. La 5-4, Simona ratează două mingi de meci pe serviciul nemțoaicei și scorul devine egal: 5-5. Presiunea e imensă,  Simona cedează și-și pierde serviciul: 5-6. Apoi, Simona salvează două mingi de meci și câștigă pe serviciul adversarei: 6-6.  La 7-6, Kerber mai salvează o minge de meci.  A patra  minge de meci a Simonei e cu noroc. După 6-3, 4-6, 9-7, Simona își îmbunătățește cea mai bună performanță de la Australian Open, se califică în finală și e la un meci distanță de primul titlu de Grand Slam.

În finala de sâmbătă,  Simona o va întâlni pe Caroline Wozniacki, care s-a impus în semifinala cu belgianca Elise Mertens (37) cu 6-3, 7-6(2).

Sursă imagini: twitter.com/AustralianOpen și youtube.com.