Scor alb în primul amical al Minerului, disputat pe teren propriu

Început cu 20 de minute mai târziu decât fusese anunțat (12.00), primul amical al verii de pe teren propriu al celor de la Minerul Baia Mare s-a încheiat, miercuri, cu scor alb (0-0). CFR Cluj 2 are în acest an acesta o nouă strategie, bazându-se numai pe jucători foarte tineri. Așa se face că cel mai în vârstă fotbalist are doar 19 ani. Cu toate acestea, echipa secundă a campioanei României a făcut un joc bun, combinativ, cu multe pase și o posesie ceva mai bună decât a elevilor lui Dorin Toma. Ambele echipe au avut ocazii de poartă, fără ca vreuna din ele să iasă în mod deosebit în evidență. La clujeni au evoluat și Gheorghe Tomşa şi David Popşa, jucători aduși de la Plimob Sighet. La băimăreni au evoluat câteva nume noi, ce urmează probabil a fi anunțate oficial în cursul acestei săptămâni.

Minerul Baia Mare – prima repriză: Iuhasz (23, Dombrady) – Lihet, Prunescu, Suciu, Șerban, Piper, R. Rus, Stanciu, Coroian (18, Giurgiu), Bedea, Muscă;  Repriza a doua: Dombrady (60, Danciu) – Duruș, Prunescu, David Simion, Lupu, Giurgiu, Groza, Bococi, Cubaș, C. Tutuța, Lemac.

Sâmbătă, 27 iulie, Minerul joacă un alt meci de pregătire, în deplasare, cu CSM Satu Mare.