Școala „Nicoale Iorga” – argint la Campionatul Național de Tetratlon  (GALERIE FOTO)

Școala „Nicoale Iorga” – argint la Campionatul Național de Tetratlon (GALERIE FOTO)

Echipa de tetratlon școlar a Școlii Gimnaziale „Nicolae Iorga” a participat în perioada 20-22 mai la finala pe țară a Olimpiadei Gimnaziilor, desfășurată în Complexul Olimpic de la Izvorani. Elevii conduși de antrenor profesor Terezia Pop au avut o prestație remarcabilă, reușind să cucerească medaliile de argint. Tetratlonul școlar constă în probele de sprint 60 metri plat, aruncarea mingii de oină, săritura în lungime şi alergare 800 metri plat. La finala de la Izvorani au participat 8 echipe școlare din țară – dintre care cinci sunt licee cu profil sportive (LPS) – care au obținut calificarea după fazele zonale. Băimărenii au obținut calificarea la faza zonală desfășurată în aprilie, la Oradea. La finala națională, echipa băimăreană s-a clasat pe locul doi, fiind flancată de licee sportive: LPS Pitești (loc 1) și LPS Deva (loc 3) În proba individuală, sportiva Milene Benga s-a clasat a doua, la egalitate de puncte cu sportiva clasată pe primul loc. Probabil că departajarea s-a făcut în ordine alfabetică a județelor (piteșteanca de pe locul 1 fiind din Argeș) sau s-a ținut cont că Inspectoratul Școlar Argeș a fost unul dintre organizatorii fazei finale!