Schiorul maramureșean Otto Schulz a obținut trei titluri de campion național în doar două săptămâni

În aceste zile, la Miercurea Ciuc au loc întrecerile Campion National Școlar la schi fond 2019, la care participă aproape 120 de sportivi de la cluburile de profil din țară. Participant la această competiție, CSS Baia Sprie a obținut două medalii chiar din prima zi: una de aur și alta de bronz.

Otto Schulz (vezi foto) a luat aurul în proba de 3 km liber, juniori IV (11-12 ani), adjudecându-și și titlul de campion național școlar. N-au trecut decât două săptămâni de când el obținuse alte două titluri naționale la Campionatul Național de Biatlon pentru Junior mici (III și IV), în probele de 3 km sprint și ”traseu aplicativ 1 km”.

Sportiva Mălina Țiple  a obținut medalia de bronz în proba de 5 km liber, categoria junioare I.  Și mai sunt zile de întreceri!