Șapte medalii pentru aruncătorii de la LPS Baia Mare (GALERIE FOTO)

În perioada 29-31 martie s-a desfășurat, la Arad, Campionatul național de iarnă la aruncări lungi pentru copii și juniori. Sportivii de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Baia Mare au reușit să obțină 7 medalii, dintre care 4 de argint si 3 de bronz. Cel mai prolific a fost Marian Varga, care a venit acasă cu două medalii de argint, una la aruncarea discului (copii I – 35,97 m) și una la aruncarea suliței (39,09). Marian este antrenat de profesorul Adrian Bonaț (foto mare, în stânga, lângă elevul său), care a mai avut pe podium încă două sportive. Diana Paula Costin (foto stânga jos, cu Adrian Bonaț) a obținut medalia de argint la suliță (juniori I), cu 39,94 metri, dar și un loc 4 la disc. Medalie de argint a câștigat și Cristina Francesca Vasilache Chifa (foto mijloc jos) la disc, juniori 3, cu preformanța de 30,56 metri. Pe treapta a treia a podiumului au urcat și elevii profesorului Adrian Șofronici, de la Școala Gimnazială Bârsana (legitimați la LPS), Amalia Marchiș la suliță, copii I – 33 m, și Vasile Bârsan (foto dreapta jos, alături de Adrian Șofronici), la suliță, juniori 3 – 49,05 m. Tot locul 3 l-a obținut și Ștefan Hendrea Filip, la suliță, juniori 2, cu o aruncare de 46,23 metri, acesta fiind antrenat de Ștefan Hendrea și Delia Grumaz.

Celalți sportivi de la LPS Baia Mare care au reușit să se califice în finalele de 8 sunt Vasile Batin, Alexandru Ciocan-Mîndruț, Nicolae Băban și Roxana Andrada Cătună.