În meciul de Cupa României, Recea a primit două penalty-uri, o eliminare și o… calificare

Faza a 3-a a Cupei Românei la fotbal a programat în după-amiază zileri de miercuri, 28 august, pe Stadionul „Viorel Mateianu”, meciul dintre Minerul Baia Mare și ACS Fotbal Comuna Recea.

Au asistat peste 500 de spectatori, printre care destul de mulți suporteri ai oaspeților, în frunte cu un spectator de lux; primarul Pavel Octavian (foto stânga).

Minerul Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea: 0-2 (0-2)

Prima parte a meciului a fost destul de anostă, Dorin Toma odihnind o parte dintre titular. Cu toate, gazdele au avut un joc bun de posesie, fără însă a amenința prea mult poarta adversă. Oaspeții au avut o primă ocazie prin Chinde, însă Dombradi a scos de la vinclu. Mai apoi, ambele echipe au marcat pe rând, însă din poziție de ofsaid. Chinde a mai ratat o ocazie, șutând în bară.  Primul gol a fost înscris de Recea prin portarul Bota care, în minutul 28, a fructificat o lovitură de la 11 metri: 0-1. În cel de al treilea minut de prelungiri al primei reprise, Chinde a urmărit o minge în adâncime, la care tânărul portar Dombradi a ieșit în plonjon. Arbitrul a văzut din nou penalty, Micaș transformând simplu: 0-2.

La adăpostul celor două goluri Recea a cedat inițiativa, dar s-a apărat sus, Minerul reușind rar să se apropie de poartă. Minutul 65 a consemnat eliminarea lui Berinde , pentru două cartonașe galbene, primate  aproape consecutive. Minaur a dominat, fiind cât pe ce să fie surprinsă pe contraatac. Lemac, intrat după pauză, a alergat inutil de unul singur și Minerul a rămas de-acum doar cu grija campionatului.

Minerul Baia Mare: Balazs Dombradi – Ciprian Duruș, Vlad Suciu, David Simion, Răzvan Lupu, Valer Giurgiu, Andrei Coroian, Răzvan Rus (min. 46, Paul Oșan), Sandu Bococi, Daniel Groza (min. 46, Krisztian Szekely), Alexandru Muscă (min. 51, Brian Lemac) ● Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu, Marius Marian  ● Rezerve neutilizate: Alex Gudea, Jean Prunescu, Laurențiu Șandor, Adrian Bedea.

ACS Recea: Alin Bota –  Marius Potcoavă, Lorant Kis, Milian Urs, Cristian Erdei (min. 69, Alex Oltean), Vlad Opriș,  Adrian Micaș, Cosmin Berinde,  Alexandru Mărieș (min.76, Claudiu Maftei), Viorel Chinde, Romario Rus (min. 76, Bogdan Pașca) ● Antrenori: Romulus Buia și Ovidiu Mic ● Rezerve neutilizate: Vasile Iura, Mihai Coman, Arthur Teut, Vlad Asăujan