Primul amical al verii pentru handbalistele de la Minaur

Fetele de la CS Minaur Baia Mare au jucat în acest weekend, în deplasare, primul meci de pregătire în compania echipei maghiare Kisvárda Master Good SE.  Cinci dintre jucătoarele băimărence au absentat din motive obiective. Eva Kerekes și Andreea Popa sunt într-o scurtă vacanță după participarea la Campionatul European Under 19, Sylvia Lisewska și Anna Ivanenko au probleme de sănătate, iar Helena Rysankova este încă în recuperare după operația suferită la începutul anului.

Kisvárda Master Good SE – CS Minaur Baia Mare: 33-23 (14-10)

Meciul din Ungaria a fost în mare parte la discreția gazdelor, doar primele 15 minute fiind mai echilibrate. Minaur a avut avantaj în două rânduri, însă Kisvárda și-a impus jocul, conducând la pauză cu 4 goluri avans. De la băimărence au ieșit în evidență Marija Shteriova cu 8 reușite și nou sosita Paulina Masna, care a marcat de 5 ori, semn că stăm bine la linia de 9 metri. În cele din urmă gazdele s-au impus cu 33-23. Revanșa are loc vineri, 2 august, la Baia Mare, Sala Sporturilor „Lascăr Pană”,  de la ora 17.00.

CS Minaur: Portari – Cristina Enache (5 intervenții), Ana Maria Măzăreanu (1), Cristina Ciaușescu (3); Jucătoare – Marija Shteriova 8 goluri, Paulina Masna 5, Sonia Seraficeanu 3, Oana Cîrstea 3, Anca Polocoșer 2, Yaroslava Burlachenko 1, Larisa Tămaș 1, Roxana Szolosi, Camelia Hotea, Mădălina Conache, Oana Bondar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudiu Cetățeanu.