Câteva rânduri scrise de mână și o scurtă poveste despre recunoștință - 2 ore în urmă
„Orășelul Copiilor” revine la Baia Mare de Ziua Internațională a Copilului - 3 ore în urmă
Nadia a primit cea mai înaltă distincție acordată de statul român unei personalități sportive - 4 ore în urmă
Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare dă startul înscrierilor în tabăra de vară dedicată elevilor de clasa a VII-a - 4 ore în urmă
Cuvânt pastoral al Preasfințitului Părinte Episcop Iustin la Duminica Rusaliilor 2026 - 4 ore în urmă
Emoție și sărbătoare în Baia Mare: Absolvenții promoției 2026 de la Facultatea de Litere au încheiat anii studenției - 4 ore în urmă
Doliu la Spitalul Județean. S-a stins din viață medicul Doina Todea - 5 ore în urmă
Palatul Copiilor Baia Mare- structura Seini a cucerit podiumul Festivalului Internațional de Muzică Ușoară „Insieme Music Festival” - 6 ore în urmă
„Tricolorii”, la un pas de optimile Campionatului European de minifotbal - 6 ore în urmă
Maramureșean urmărit internațional pentru trafic de influență și dare de mită, adus în țară de polițiști - 7 ore în urmă
Patru jucători nominalizați la „Tricolorul lunii martie”
S-a dat startul votului în aplicația Tricolorii – disponibilă gratuit în Google Play și App Store – la concursul „Tricolorul lunii martie”, anunță FRF pe site-ul său. Fanii își pot vota favoritul din luna precedentă, pe baza evoluțiilor de la echipele naționale, și vor intra automat în tragerea la sorți pentru un kit de suporter (tricou oficial de joc, hanorac și șapcă).
Cei patru jucători nominalizați sunt:
- Alexandru Musi. A marcat o “dublă” în victoria obținută de România U21 în fața naționalei similare din San Marino, scor 3-0, în preliminariile EURO 2027. Musi a deschis scorul cu o execuție excelentă din lovitură liberă, apoi a dublat avantajul „tricolorilor” cu o reluare din fața porții.
- Ioan Vermeșan. A înscris golul victoriei pentru naționala U21 în partida din deplasare cu Kosovo, scor 1-0, aducând 3 puncte extrem de importante în cursa pentru calificarea la EURO 2027. Pentru evoluția sa, Vermeșan a fost votat „tricolorul” meciului în aplicația Tricolorii.
- Fernando Pellegrini. A fost foarte inspirat în tricoul naționalei U18, reușind să înscrie 4 goluri în prima rundă a preliminariilor EURO U19 din 2027: un gol cu Danemarca și 3 cu Liechtenstein. Pellegrini a pus umărul astfel la promovarea micilor „tricolori” în Liga A a preliminariilor.
- Darius Tripon. A contribuit din plin la calificarea României U17 la Campionatul Mondial. Tripon a înscris un gol în partida cu Islanda, câștigată de România cu 5-2, apoi a marcat golul victoriei contra Portugaliei, scor 1-0.
Se votează până pe 5 aprilie, ora 23:59, iar câștigătorul va fi anunțat pe 6 aprilie, în aplicație.
Sursa foto: FRF
Citește și:
România a căzut șapte locuri în clasamentul FIFA. E la un pas de cea mai slabă clasare din istorie















