Noi performanțe obținute de sportivii din Fărcașa la cea de-a V-a ediție a Cupei „Dani San” la Karate-Do Shotokan

Sâmbătă, 23 martie, la Zalău s-a desfășurat cea de-a V-a ediție a Cupei „Dani San” la Karate-Do Shotokan WSF.

La startul competiției au fost prezenți și 11 sportivi de la Secția Fărcașa a CS Condor Baia Mare. Toți sportivii din Fărcașa s-au descurcat exemplar, fiecare urcând pe podium la categoria sa. Aceștia au obținut 9 locuri I, 5 locuri II și 6 locuri III. Aceștia sunt pregătiți de sensei Viorel Duță.

Pentru copiii până la 11 ani a fost o premieră, fiind introdusă obligatoriu proba de kata.

Concursul de la Zalău a fost un bun prilej pentru sportivi de a-și testa abilitățile înainte de Campionatul Mondial care va avea loc în stațiunea Albena, situată pe malul Mării Negre în Bulgaria. La cea de-a XIV-a ediție a Campionatului mondial de Shotokan, care se va desfășura în perioada 12-14 aprilie 2024, comuna Fărcașa va fi reprezentată de trei sportivi, informează Bogdan Medeșan, potrivit paginii comunei.