Minirugby-ul băimărean încheie sezonul cu două medalii de aur, una de argint și alta de bronz

Sports Festival Cluj Napoca a fost gazda mai multor competiții oficiale cu caracter național și regional. Și minirugby-ul a fost inclus în programul evenimentului, stadionul din Parcul Sportiv Universitar dr. Iuliu Hațieganu fiind gazda ultimei etape (a cincea din retur) a Campionatului Regional de Rugby rezervat echipelor Under 8, 10, 12 și 14 ani, o competiție aflată sub patronajul Departamentului de Dezvoltare a Federației Române de Rugby.

Din Baia Mare au participat echipele de la CSM Știința și CS Florin Popovici, care au obținut, împreună, patru medalii.

• Under   8. Cei mai mici rugbiști de la CS Florin Popovici au câștigat titlul de campioană regională (vezi foto sus).
  • Under 10.  Zimbrișorii de la CSM Știința au ocupat la finele campionatului locul 3 (vezi foto jos, împreună cu alți colegi de club), urmați pe locul 4 de concitadinii de la CS Florin Popovici
  • Under 12. CS Florin Popovici – vicecampioni regionali
  • Under 14, la rugby în 7, CS Florin Popovici și-a adjudecat medaliile de aur.

Cu astfel de rezultate în zona juvenilă, nu mai surprinde de ce titlul național la seniori are abonament în Baia Mare. Oarecum, s-ar potrivi o adaptare după versurile lui Nicolae Labiș:  ”Generații trecute  și-acuma înving/  Prin tineri  sportivi ce vin zeci  și zeci/ Cine să-și piardă credința-n izbândă/ Când pe-adversari poți să-i întreci?”