Minerul Baia Mare și ACSFC Recea au debutat cu victorii în noua ediție a Ligii a 3-a la fotbal

Minerul Baia Mare a debutat vineri în Liga a 3-a, seria a 5-a, a campionatului național de fotbal pe teren propriu, împotriva celor de la CS Iernut. Tot ieri, au jucat primul meci al sezonului și cei de la ACS Fotbal Comuna Recea, în deplasare, la nou promovata MSE Târgu Mureș.

Minerul Baia Mare – CS Iernut: 5-0 (3-0)

Față de sezonul trecut, băimărenii au început meciul cu opt jucători noi pe foaia de joc, dintre care 4 au fost titulari. Așa cum o arată scorul, Minerul a dominat partida la toate capitolele, ieșind în evidență Denis Lihet, autorul unui hat-trick, cu goluri marcate în minutele 14, 29 și 53. Celelalte goluri au fost marcate de golgheterul echipei în sezonul trecut, Tudor Balmoș (min. 18, 2-0) și Marius Feraru (min. 58, 5-0). Dorin Toma l-a aruncat în joc în acest meci pe tânărul Bogdan Jeler, de doar 15 ani, care l-a înlocuit în minutul 63 pe Tudor Balmoș.

Minerul Baia Mare: Alexandru Gudea – Denis Lihet, Lorant Kis, Simion David, Răzvan Lupu (72, Darian Sabadâș), Valer Giurgiu, Ciprian Duruș, Tudor Balmoș (63, Bogdan Jeler), Sorin Șerban, Sandu Bococi (46, Raini Bandula), Marius Feraru (63, Bogdan Boje); antrenor principal, Dorin Toma; antrenor secund, Vlad Ungureanu. Rezerve neutilizate: Gabriel Danciu, Călin Borota, Răzvan Ardelean.

MSE Târgu Mureș – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-2 (0-1)

Ocupanta locului secund din sezonul trecut pornea ca favorită în partida din deplasare împotriva nou promovatei MSE Târgu Mureș. Și a confirmat acest statut, câștigând cu 2-1 o partidă în care gazdele și-au depășit pe alocuri statutul de outsider. Viorel Chinde a marcat primul gol în minutul 36 al primei reprize, gazdele egalând la două minute după reluare, prin Roland Borbély. Chinde a făcut dubla în minutul 73, consfințind victoria maramureșenilor.

ACS Fotbal Comuna Recea: Alin Bota  – Darian Dunca (64, Alexandru Mărieș ), Emilian Urs, Loránd Láng,  Andrei David, Vlad Asăuan,  Paul Oșan, Sergiu Ciocan  (90,  Ioan Opriș), Viorel Chinde  (90+4,  Bogdan Bușilă),  Romeo Rus,  Daniel  Mim (82, Alin Cuci );  antrenor principal: Romulus Buia; antrenor secund: Ovidiu Mic.