Minaur pierde din nou în deplasare, pe finalul partidei

Se repetă scenariul meciurilor din deplasare. Jucăm bine aproximativ o repriză, apoi cădem inexplicabil și pierdem până la final. Csepreghi a marcat 17 goluri, fapt îmbucurător, însă parcă prea ne bazăm pe un singur jucător. Ceva nu merge și din afară e greu de spus dacă e o problemă de pregătire tehnică, fizică, de atitudine sau de moral. Sau toate la un loc.

CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare: 35-33 (18-21)

Până la acest meci, Bacăul a câștigat doar de două ori și avea mare foame de puncte. Băimărenii au dominat clar prima repriză, având pe alocuri și 6 goluri avans (9-15, min. 18). Părea că de data aceasta spargem ghinionul. Pățiți de mai multe ori, suporterii băimăreni ce urmăreau evoluția scorului pe site-ul FRH erau sceptici. Pe bună dreptate. Până la pauză gazdele au recuperat 3 goluri (18-21, vezi foto), apoi în partea a doua au recuperat ușor-ușor, egalând în minutul 38 (23-23). Minaur a mai păstrat speranța doar până la 28-28 (min. 49), după care băcăuanii se desprind. La 31-29 Căbuț ratează o aruncare de la 7 metri și gazdele se desprind apoi decisiv la 32-29 (min. 55). Ne mai apropiem o dată la un gol (34-33), dar e târziu.

În loc de casetă tehnică, să spunem doar că Csepreghi și Căbuț au marcat împreună 25 din cele 33 de goluri (17+8).