Fetele de la Minaur urcă temporar pe podium în Liga Florilor

De data aceasta handbalistele de la Minaur și-au respectat blazonul și au învins categoric pe CS Universitatea Cluj, duminică după amiază, în Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a din Liga Florilor Mol.

CS Minaur Baia Mare – CSU Cluj-Napoca: 44-29 (21-13)

Partida a început sub semnul unui aparent echilibru, clujencele chiar aflându-se la conducere în două rânduri. Chiar dacă Minaur s-a desprins prin minutul 12 (8-5), oaspetele au revenit și au mai menținut suspansul până în minutul 22, când chiar au egalat (11-11). De aici încolo băimărencele și-au luat treaba în serios și au terminat repriza cu 8 goluri avans (21-13), pe lista marcatoarelor trecându-și numele și portarul Măzăreanu.

În partea secundă Costică Buceschi a odihnit majoritatea titularelor, linia a doua dând satisfacție în fața tinerei echipe conduse de Alin Bondar. Avansul s-a mărit pas cu pas la 10 (26-16, min. 33), apoi la 13 goluri (33-20, min. 45) și a ajuns până la final la 15 goluri, singura jucătoare ce nu a marcat fiind portarul Enache.

Un rezultat normal, ce plasează băimărencele pe locul 3 în clasament, cel puțin până miercuri, 5 februarie, când CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud va juca acasă cu Rapid București, o foarte posibilă victorie a acestora ducând Minaur iar pe locul 4.

Pentru a rămâne pe podium, Minaur trebuie să facă un rezultat surpriză, tot miercuri, când va întâlni în deplasare pe CSM București, care a învins duminică, în grupele principale ale Champions League, pe lidera grupei, echipa franceză Metz Handball.

CS Minaur Baia Mare: Ana Maria Măzăreanu (7 intervenții, a marcat un gol), Cristina Enache (4 intervenții, a apărat și un 7m) – Sonia Seraficeanu 7/7, Camelia Hotea 4/4, Oana Bondar 4/4, Roxana Szolosi 4/4 (unul din 7m), Mădălina Conache 4/5, Marija Shteriova 4/5, Anca Polocoșer 3/3 (unul din 7m), Oana Cîrstea 3/4, Yaroslava Burlachenko 2/3, Andreea Popa 2/2 (unul din 7m), Larisa Tămaș 2/2, Sylwia Lisewska 2/4, Petruța Argyelan 1/4, Helena Rysankova 1/4.  Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu