Minaur are mereu ghinion în Moldova; acum a fost învinsă de lanterna roșie

În acest sezon al Ligii Zimbrilor, CS Minaur Baia Mare se întoarce învinsă pentru a treia oară din Moldova (după Vaslui și Suceava). Trupa lui Raul Fotonea a fost învinsă duminică după-amiază de ultima clasată, Politehnica Iași, echipă care până acum a realizat un singur punct în 13 etape și care e confruntată cu mari probleme financiare.  Și care ne-a dat speranțe – deșarte – că nu se va prezenta la meci. Cu o mică excepție, ieșenii au condus tot meciul și s-au impus prin ambiție, știiind să profite de greșelile băimărenilor. La pauză scorul a fost egal 11-11. Repriza a doua a avut două momente decisive pentru soarta jocului. La 12-14 (min. 34) pentru băimăreni, moldovenii au remontat rapid și au preluat conducerea (16-14, min. 40). Apoi, în minutul 52, la 23-21, când Minaur ar mai fi avut șanse să revină, Poli a marcat de 4 ori consecutiv (27-21, min 55) închizând, practic, meciul. Ultimele 5 minute nu au mai schimbat nimic: 28-24. Minaur e la a șasea înfrângere consecutivă în campionat și joia viitoare primește din nou vizita campioanei Dinamo.

Pentru Minaur au marcat: Mureșan (5 goluri), Popescu (5), Căbuț (3), Marta (2), Yurii Pop (2), Bogdan (2), Cristescu (1), Nagy (1), Haiduc (1), Ragot (1), Câmpan (1).