Meci cu 10 goluri la finalul stagiunii ligii feminine de fotbal

AS Independența Baia Mare – CSS Târgoviște 9-1 (5-1)

Deși matematic fetele noastre își acontaseră încă din etapa precedentă poziția a șaptea în clasament, motivația de a încheia actuala stagiune cu o victorie în fața propriilor suporteri era una mare. Trecând peste binecunoscutele momente de tatonare, băimărencele reușesc să tranșeze jocul încă din primul sfert de oră, grație celor trei reușite semnate, în ordine, de Marinela Cotoș (minutul 3), Laura Desmerean (minutul 10) și Denisa Predoi (minutul 12). Până la pauză elevele lui Liviu Ivasuc aveau să ducă scorul la 5-1, prin cele două vârfuri, Luciana Dragoș (minutul 25) și Marinela Cotoș (minutul 30). Golul de onoare al echipei de lângă Turnul Chindiei a fost reușit de fundașul central Ioana Ionescu (minutul 35), venind la pachet cu un autogol semnat tot de ea în actul secund (minutul 69). Băimărencele reușesc să mențină ridicat tempoul și după pauză, Diana Lorena Pop (minutul 57, din lovitură de la 11 metri), Marinela Cotoș (minutul 60) și Laura Desmerean (minutul 75) pecetluind o victorie care ne scutește de orice comentarii. Cu trei victorii reușite în actuala stagiune în fața echipei din Târgoviște, fetele de la Independența încheie sezonul cu satisfacția unor meciuri excelente reușite în actuala stagiune pe propriul teren.

• Marcatoare: Marinela Cotoș (3, 30, 60), Laura Desmerean (10, 75), Denisa Predoi (12), Luciana Dragoș (25), Diana Lorena Pop (57-11m) / Ioana Ionescu (35, 69-autogol)
  • Cartonașe galbene: Diana Lorena Pop (34) / Mirela Ciobanu (57)
  • AS Independența Baia Mare: 1. Alexandra Ionescu – 11. Cosmina Rotari, 18. Camelia Daneliuc, 5. Diana Lorena Pop, 3. Andrea Rakos – 9. Daniela Buftea, 16. Andreea Pop, 7. Laura Desmerean – cpt. – 14. Luciana Dragoș, 10. Denisa Predoi, 15. Marinela Cotoș
  • Rezerve: 4. Gabriela Țițu, 19. Ioana Borodi, 20. Daiana Oneț
  • Antrenor: Liviu Cristian Ivasuc
  • CSS Târgoviște: 1. Mirela Ciobanu, 3. Gabriela Gurău, 2. Ioana Ionescu, 4. Ștefania Burcea, 17. Andreea Uță – 10. Melissa Buleandră, 11. Maria Badea, 7. Alexandra Sfiea – cpt., 6. Maria Horga – 8. Oana Gherasim, 14. Camelia Moraru
  • Rezerve: 16. Valentina Nedelea, 19. Florentina Matei, 80. Florentina Ionescu
  • Antrenor: Mihai Tătăranu