Tezaurul de aur de la Sarasău s-a întors în țară - 27 minute în urmă
Proiectul variantei ocolitoare Baia Mare a primit avizul pozitiv al Comitetului Interministerial - 49 minute în urmă
Semnarea contractelor la Primăria Repedea - 1 oră în urmă
Shopping-ul online devine mai scump - 1 oră în urmă
Măsuri împotriva discriminării creștinilor - 1 oră în urmă
Teatrul Ararat vă propune o experiență care poate deveni o amintire prețioasă - 1 oră în urmă
Certificatul Auto-Pass nu este obligatoriu pentru vânzarea mașinilor second-hand - 1 oră în urmă
Iluzia îmbogățirii rapide: o capcană în care încă cad mulți oameni - 1 oră în urmă
Ileana Ivașcu, bunicuța pasionată de lectură; Are puțină școală și peste 360 de cărți citite - 2 ore în urmă
Elevii din Ocna Șugatag vor susține momente artistice și ateliere „Din drag pentru mama” - 3 ore în urmă
Marele campion la gimnastică, Dan Grecu a murit la 74 de ani
Dan Grecu s-a născut la 26 septembrie 1950, în Bucureşti, şi a absolvit Institutul de Educaţie Fizică şi Sport (IEFS) din Bucureşti, promoţia 1980, devenind profesor de educaţie fizică. A fost primul gimnast român care a câştigat o medalie de aur, în 1974, la Varna, unde a cucerit titlul mondial la inele și a fost medaliat olimpic cu bronz la inele, la JO Montreal 1976. A debutat în gimnastică la vârsta de 12 ani, la Iaşi, sub îndrumarea profesorului Octav Ungureanu iar în anul 1963 a fost legitimat la clubul Viitorul Bucureşti, de unde s-a transferat la Dinamo, tot în Capitală.
A participat la trei olimpiade, patru campionate mondiale şi tot atâtea campionate europene, două jocuri mondiale universitare şi la trei ediţii ale cupei mondiale, cucerind pentru gimnastica românească primele titluri de campion mondial şi european, câștigând peste 15 titluri de campion național. A fost unul dintre sportivii cu merite deosebite în afirmarea gimnasticii româneşti pe plan intern şi peste hotare, dar şi antrenor şi arbitru internaţional de gimnastică.
Dan Grecu a murit ieri, 12 decembrie, la vârsta de 74 de ani. A curs cu mesaje de adio, printre ele numărându-se și cel al Nadiei Comăneci:
„RIP (Rest in peace / tr. Odihnește-te în pace) dragă Dan” a scris „Zeița de la Montreal” în secțiunea „story” de pe Facebook, alături de o fotografie alb-negru cu cel care a fost simbolul gimnasticii masculine din României.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Lăcrimioara ZOTA